Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Намирници богати со калциум кои не треба да ги занемариме

Објавено

на

  Калциумот е клучен за зачувување на коскената маса. Затоа е важно да внесете храна богата со калциум во вашата исхрана, што може да спречи сериозни болести како што е остеопорозата.

  Човековото тело содржи околу 1,2 килограми минерал калциум. Околу 99% од тоа се наоѓа во забите и коските, а остатокот во крвта, лимфата и телесните течности.

  Дневниот внес на калциум треба да биде помеѓу 800 и 1200 милиграми, а се препорачува половина од внесот на калциум да се обезбеди преку храна.

  Ова е списокот на намирници кои содржат калциум и кои што се многу лесни да се вметнат во секојдневната исхрана.

  Млеко

  Најпознатата храна богата со калциум е млекото. Предноста на млекото од животинско потекло во однос на другите е што нашето тело го апсорбира подобро во споредба со изворите на растително потекло.

  Јогурт и сирење

  Исто како основната суровина од која се произведуваат, односно млекото, јогуртот, сирењето и другите млечни производи се исто така богати со калциум. Затоа се препорачува да ги консумирате доколку не сте склони кон чисто млеко.

  Брокула

  Покрај тоа што содржи двојно повеќе витамин Ц од портокалите, брокулата е богата и со калциум.

  Цвекло

  Цвеклото поради својата мала калоричност е одличен додаток во менито за слабеење, а истовремено богато со минерали и витамини, влучително и калциум.

  Смокви

  Смоквите се богати со калциум, магнезиум и фосфор, минерали кои се дел од коскеното ткиво. Свежото овошје содржи околу 46мг калциум, и добро е да го чувате за поладните денови и да ги консумирате сушени.

  Бадеми

  Од сите јаткасти плодови, бадемите се најбогати со калциум. Покрај калциумот тие се богати и со растителни влакна, здрави масти и протеини и се одличен извор на магнезиум и витамин Е.

  Чиа семе

  Покрај тоа што е многу богато со железо, чиа семето е богато и со калциум. Тоа нема ни мирис ни вкус, па лесно се прилагодува на храната на која се додава.

  Бел грав

  Гравот е познат по својот удел во минерали, но во уделот на калциум доминира белиот грав, кој исто така е богат со железо.

  Со комбинирање на овие намирници, на вашето тело ќе му ги обезбедите потребните количини на калциум за негово нормално функционирање, а истовремено ќе го намалите ризикот од остеопороза во иднина.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 2 часа

  Мал процент од вакцинираните со две дози се заразиле со коронавирус

  Рецептипред 3 часа

  Мусака со сирење, нема промашување со овој рецепт

  Македонијапред 11 часа

  Вакцинација против ковид и во домашни услови, закажување од понеделник

  Гостиварпред 12 часа

  Саботна контрола во Гостивар: „Летаат“ возачи – „летаат“ казни

  Македонијапред 19 часа

  Нови 37 случаи на Ковид-19, оздравени десет пациенти

  Гостиварпред 19 часа

  Приведен дилер од Гостивар

  Гостиварпред 21 час

  Превентивна акција на полицијата во Гостивар за поголема безбедност на пешаците, велосипедистите, мотоциклистите

  Еден ден со..пред 1 ден

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Намирница полна со протеини и одлична за нашето здравје

  Спортпред 2 дена

  Свечено отворени 32. Летни Олимписки Игри

  Гостиварпред 2 дена

  Владиката Јосиф го посети гостиварскиот муфтија Сабахудин еф. Зендели

  Гостиварпред 2 дена

  Бројот на заразени се зголемува, денеска регистрирани 36 случаи, во Гостивар двајца нови

  Гостиварпред 2 дена

  Физички напад ноќеска на улица во Гостивар

  Што, како, каде?!пред 2 дена

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ: Нова месечна акција со БОНУС поени (16.07.21 – 15.08.21)

  Гостиварпред 1 недела

  Почна официјалниот дел од Галичка свадба 2021, следете го преносот во живо

  Гостиварпред 2 недели

  Приведена жена која извршила кражба во продавница во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Загина велосипедист во несреќа на патот Стража-Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Злато за Марија од Гостивар на Меѓународен натпревар по астрономија и астрофизика

  Гостиварпред 1 недела

  Претреси и апсења на дилери на дрога во Гостивар

  Македонијапред 1 недела

  Изгласан Законот за изградба на автопатите Тетово – Гостивар, Струга – Ќафасан и Прилеп – Битола (ПВТ)

  Гостиварпред 2 недели

  Уапсени три лица во Гостивар поради дрога и кражби

  Спортпред 2 недели

  Бирол Топчиу се врати на клупата на ФК Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар лишена од слобода девојка кај која е најден кокаин

  Гостиварпред 2 недели

  Таравари:Би прифатил кандидатура, но лично немам желба – Бејта:Без мотивација не може да се биде добар градоначалник

  Гостиварпред 2 недели

  Се‘ повеќе граѓани во Гостивар користат електрични тротинети, полицијата потсетува на правилата

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 2 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 5 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 6 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 9 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 10 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 11 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!