Поврзи се со нас

Вести

Artikujt ushqimor që japin energji dhe e mbajnë vëmendjen gjatë ditës

Објавено

на

Mungesa e energjisë mund të ndikojë në kryerjen e aktiviteteve të përditshme dhe me atë të na bëjë më pak produktiv. Megjithatë, konsumimii ushqimit siç janë bananet, vezët dhe molla mundet dukshëm t’a përmirësojë nivelin e energjisë dhe të na ndihmojë t’a mbajmë vëmendjen gjatë ditës.

Shumë njerëz përjetojnë rrënje të energjisë gjatë ditës, që është plotësisht normale. Megjithatë, është e rëndësishme të dihet se lloji dhe sasia e ushqimit që e hani luan rol në përcaktimin e nivelit të energjisë.

Edhe pse të gjithë artikujt sigurojnë energji, disa artikuj prapë se prapë përmbajnë më shumë materie ushqyese të cilat në masë të madhe mund të ju ndihmojnë t’a zmadhoni nivelin e energjisë dhe t’a mirëmbani vigjilencën dhe fokusin gjatë ditës.

Banane 

Bananet mundet janë një nga artikujt më të mirë energjetik. Ato janë burim i shkëlqyer i karbohidrateve, kaliumit dhe vitaminës B6, që mund të ndihmojë në zmadhimin e nivelit të energjisë. Dy banane sigurojnë mjaftueshëm kalori për dy orë ushtrime ose shëtitje.

Peshk 

Peshku siç është salmoni dhe tuna janë burim i mirë i proteinave, acideve yndyrore dhe vitaminës B. Për shembull, një porcion salmon ose tuna ju jep sasinë e rekomanduar ditore të omega-3 acideve yndyrore dhe vitaminës B12 dhe omega-3.

Molla 

Mollat shpesh thuhet se janë në mes të frutave më të shëndosha në botë, dhe janë burim i mirë i karbohidrateve dhe fibrave. Duke u falenderuar përmbajtjes së pasur të sheqernave natyral dhe fibrave, mollat, mund të sigurojnë lirim të ngadalshëm dhe të përhershëm të energjisë. Ato gjithashtu kanë përmbajtje të madhe të antioksidantëve, kurse hulumtimet treguan se antioksidantët mund t’a ngadalësojnë tretjen e karbohidrateve, që rezulton me lirim të energjisë për periudhë më të gjatë kohore.

Vezë 

Vezët jo vetëm që janë jashtëzakonisht të shijshme, por edhe ushqim të mbushur me energji që mund të ju forcojë gjatë ditës. Ato janë të pasura me proteina që mund të ju sigurojnë burim stabil dhe të qëndrueshëm të energjisë. Leucina është aminoacidi më i zakonshëm tek vezët dhe është e njohur se e stimulon prodhimin e energjisë në disa mënyra.

Gjithashtu, vezët janë të pasura me vitamina të grupit. Këto vitamina u ndihmojnë enzimeve t’a luajnë rolin r tyre në procesin e zbërthimit të ushqimit.

Kafe 

Kafja zakonisht është ushqimi i parë për të cilin mendoni kur do i t’a përmirësoni nivelin e energjisë. E pasur me kofein, që mundet shumë shpejt të kalojë nga gjaku në tru dhe t’a zmadhojnë aktivitetin e adenozinës, neurotransmitues që e qetëson sistemin nervor qendror. Edhe pse kafja ka vetëm dy kalori në gotë, efektet e saj stimuluese mund të bëjnë të ndjeheni të zgjuar dhe të fokusuar. Megjithatë, kur bëhet fjalë për kafen, është e rëndësishme të mos e teproni, dhe nuk rekomandohet të pihet më shumë se katër gota në ditë.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Спортпред 11 часа

КК Гостивар не дозволи изненадување по вторпат, надигран Чаир 86-68

Македонијапред 11 часа

Чадиковски повторно избран за претседател на ЗНМ

Гостиварпред 15 часа

Во црквата „Свети Ахилиј Лариски“ во Требиште почнаа конзерваторски работи

Спортпред 15 часа

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 16 часа

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 19 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 20 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 22 часа

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 23 часа

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 1 ден

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 2 дена

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 2 дена

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 7 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 3 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Гостиварпред 3 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена