Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Намирници кои даваат енергија и го задржуваат вниманието во текот на денот

Објавено

на

  Недостатокот на енергија може да влијае на извршувањето на секојдневните активности и со тоа да не направи помалку продуктивни. Сепак, консумирањето храна како што се банани, јајца или јаболка може значително да го подобри нивото на енергија и да ни помогне да го задржиме вниманието во текот на денот.

  Многу луѓе доживуваат пад на енергијата во текот на денот, што е сосема нормално. Сепак, важно е да се знае дека видот и количината на храна што ја јадете играат клучна улога во одредувањето на нивото на енергија.

  Иако сите намирници обезбедуваат енергија, некои намирници сепак содржат повеќе хранливи материи кои во голема мера можат да ви помогнат да го зголемите нивото на енергија и да одржите будност и фокус во текот на денот.

  Банани

  Бананите се можеби една од најдобрите енергетски намирници. Тие се одличен извор на сложени јаглехидрати, калиум и витамин Б6, што може да помогне во зголемување на нивото на енергија. Две банани обезбедуваат доволно калории за два часа вежбање или прошетка.

  Риба

  Масната риба како лосос и туна е добар извор на протеини, масни киселини и витамин Б. На пример, една порција лосос или туна ви дава препорачана дневна количина омега-3 масни киселини и витамин Б12 и омега-3.

  Јаболка

  Јаболката често се вели дека се меѓу најздравите овошја во светот, и се добар извор на јаглени хидрати и растителни влакна. Благодарение на богатата содржина на природни шеќери и влакна, јаболката може да обезбедат бавно и трајно ослободување на енергија. Тие исто така имаат голема содржина на антиоксиданти, а истражувањата покажаа дека антиоксидансите можат да го забават варењето на јаглехидратите, што резултира со ослободување на енергија за подолг временски период.

  Јајца

  Јајцата не само што се исклучително вкусни, туку и храна полна со енергија што може да ве зајакне во текот на денот. Тие се богати со протеини кои можат да ви обезбедат стабилен и одржлив извор на енергија. Леуцинот е најзастапната аминокиселина во јајцата и е познато дека го стимулира производството на енергија на неколку начини.

  Исто така, јајцата се богати со витамини од групата Б. Овие витамини им помагаат на ензимите да ја играат својата улога во процесот на разложување на храната.

  Кафе

  Кафето е обично првото нешто на кое мислите кога сакате да го подобрите нивото на енергија. Богато е со кофеин, кој може брзо да премине од крвотокот во мозокот и да ја зголеми активноста на аденозин, невротрансмитер кој го смирува централниот нервен систем. Иако кафето има само две калории во филџан, неговите стимулативни ефекти можат да направат да се чувствувате будни и фокусирани. Сепак, кога станува збор за кафе, важно е да не претерувате, и не се препорачува да се пие повеќе од четири филџани на ден.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Занимливостипред 6 часа

  Научници чипираат лилјаци во Виена

  Вестипред 8 часа

  Поради пожар затворен граничниот премин „Богородица“

  Македонијапред 9 часа

  Да се почитуваат препораките за заштита од топлотниот бран, апелира МЗ

  Македонијапред 9 часа

  Пратениците на одмор, локалните избори ќе се распишат на 6 август

  Гостиварпред 10 часа

  Ризик од пожари, СВР Тетово апелира до граѓаните да бидат внимателни и одговорни

  Гостиварпред 11 часа

  Нови 37 коронавирус позитивни во земјава, смртни случаи нема

  Гостиварпред 12 часа

  Гостиварка пријавила дека поранешниот вереник ја нападнал во локал

  Гостиварпред 13 часа

  Молитва за татковината во Бигорскиот Манастир

  Македонијапред 13 часа

  Рипнаа цените на бензините

  Спортпред 14 часа

  Започнува У18 ФИБА турнирот во Скопје – гостиварецот Тома Стојаноски помеѓу 12-те репрезентативци

  Гостиварпред 15 часа

  Гостивар за една недела има 33 новодијагностицирани со коронавирус

  Вестипред 16 часа

  Законот за стечајци стапи на сила, рокот за пријавување е 30 дена

  Македонијапред 17 часа

  Пожарите локализирани, но и натаму активни, се ангажира војската и хеликоптери за гасење

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Македонијапред 2 дена

  Се празнува Илинден, значаен датум од историјата на Македонија

  Гостиварпред 7 дена

  Пронајден човечки труп на патот Маврови Анови-Дебар

  Гостиварпред 2 недели

  Mаж физички нападнал вработена во Службата за брза помош во Гостивар

  Македонијапред 7 дена

  МВР отвори оглас за 39 вработувања

  Гостиварпред 1 недела

  Предлог на Таравари, угостителските објекти во Гостивар да работат плус два часа

  Еден ден со..пред 2 недели

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Гостиварпред 1 недела

  Хрватица физички нападнала полицаец во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварската полиција одзеде 5 патнички моторни возила заради бучавост

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварка простирајќи алишта изгубила контрола и паднала од балкон

  Гостиварпред 1 недела

  Саботна контрола во Гостивар: „Летаат“ возачи – „летаат“ казни

  Македонијапред 2 недели

  Запленета марихуана вредна околу 150.000 евра, приведени пет лица

  Еден ден со..пред 4 дена

  ЕДЕН ДЕН СО: Шпреса Усеини, директорка на ООУ „Исмаил Ќемали“ Гостивар

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 3 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 6 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 7 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 11 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 12 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!