fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Намирници кои даваат енергија и го задржуваат вниманието во текот на денот

Објавено

на

  • Shqip

Недостатокот на енергија може да влијае на извршувањето на секојдневните активности и со тоа да не направи помалку продуктивни. Сепак, консумирањето храна како што се банани, јајца или јаболка може значително да го подобри нивото на енергија и да ни помогне да го задржиме вниманието во текот на денот.

Многу луѓе доживуваат пад на енергијата во текот на денот, што е сосема нормално. Сепак, важно е да се знае дека видот и количината на храна што ја јадете играат клучна улога во одредувањето на нивото на енергија.

Иако сите намирници обезбедуваат енергија, некои намирници сепак содржат повеќе хранливи материи кои во голема мера можат да ви помогнат да го зголемите нивото на енергија и да одржите будност и фокус во текот на денот.

Банани

Бананите се можеби една од најдобрите енергетски намирници. Тие се одличен извор на сложени јаглехидрати, калиум и витамин Б6, што може да помогне во зголемување на нивото на енергија. Две банани обезбедуваат доволно калории за два часа вежбање или прошетка.

Риба

Масната риба како лосос и туна е добар извор на протеини, масни киселини и витамин Б. На пример, една порција лосос или туна ви дава препорачана дневна количина омега-3 масни киселини и витамин Б12 и омега-3.

Јаболка

Јаболката често се вели дека се меѓу најздравите овошја во светот, и се добар извор на јаглени хидрати и растителни влакна. Благодарение на богатата содржина на природни шеќери и влакна, јаболката може да обезбедат бавно и трајно ослободување на енергија. Тие исто така имаат голема содржина на антиоксиданти, а истражувањата покажаа дека антиоксидансите можат да го забават варењето на јаглехидратите, што резултира со ослободување на енергија за подолг временски период.

Јајца

Јајцата не само што се исклучително вкусни, туку и храна полна со енергија што може да ве зајакне во текот на денот. Тие се богати со протеини кои можат да ви обезбедат стабилен и одржлив извор на енергија. Леуцинот е најзастапната аминокиселина во јајцата и е познато дека го стимулира производството на енергија на неколку начини.

Исто така, јајцата се богати со витамини од групата Б. Овие витамини им помагаат на ензимите да ја играат својата улога во процесот на разложување на храната.

Кафе

Кафето е обично првата храна на која мислите кога сакате да го подобрите нивото на енергија. Богато е со кофеин, кој може брзо да премине од крвотокот во мозокот и да ја зголеми активноста на аденозин, невротрансмитер кој го смирува централниот нервен систем. Иако кафето има само две калории на чаша, неговите стимулативни ефекти можат да направат да се чувствувате будни и фокусирани. Сепак, кога станува збор за кафе, важно е да не претерувате, и не се препорачува да се пие повеќе од четири чаши на ден.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали ќе одите на летен одмор?

Вработувања Полог:

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!