Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Народна банка организираше турнир во чест на Дејан Ристоски

Објавено

на

  Вчера во Спортскиот центар Јане Сандански во Скопје, под покровителство на Синдикалната организација на НБРСМ се одржа меморијален турнир во мал фудбал, во чест на гостиварецот Дејан Ристоски, кој трагично настрада во сообраќајната несреќа кај Ласкарци.

  „Дејан беше прекрасен пријател, вреден работник, сакан колега. Подготвен во секој момент да им помогне на другите. Ќе ни остане во сеќавање како исклучително доблесен човек, секогаш насмеан, спортски настроен и позитивен. Искрена благодарност до сите учесници и нивниот несебичен придонес со што го збогатија овој спортски и меморијален настан. Се надеваме дека овој турнир ќе прерасне во традиционален, со што преку фудбалот би се сеќавале на Дејан. Денес, овде, на овој турнир, сите треба да бидеме ведри, со позитивна енергија и со спортски дух. Впрочем, така би посакал и Дејан.“ рече Александра Ѓорѓиевска, претставник на НБРСМ.

  На турнирот учествуваа 8 екипи претставници на домашни банки и финансиски институции: НБРСМ, УЈП, КИБС, НЛБ банка, Комерцијална банка, Шпаркасе банка, ХАЛК банка и екипата ДЕКО 38 која беше составена од пријателите на Дејан од Гостивар.

  После четвртфиналните натпревари во полуфиналето се најдоа екипите на:
  НБРСМ – НЛБ банка и Шпаркасе – ДЕКО 38

  а во финалето успеаа да се пласираат:
  НБРСМ и ДЕКО 38.

  Пехарот од првиот меморијален турнир во чест на Дејан Ристоски, го овои екипата ДЕКО 38 од Гостивар.

  Беа доделени и награди за најдобар голман и фудбалер на турнирот. Мартин Фармаков од НЛБ банка беше прогласен за најдобар голман, Љубиша Јованоски од ДЕКО 38 за најдобар фудбалер.

  На меморијалниот турнир присуствуваа голем број на пријатели, роднини, колеги, познаници. Сите нив ги спојуваше познанството со Дејан и фудбалот. Дејан Ристоски беше вработен во НБРСМ, загина на 38 годишна возраст враќајќи се од Скопје за Гостивар.

   

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Вестипред 7 минути

  Нови препораки за патување во земјите од ЕУ во текот на пандемијата

  Гостиварпред 58 минути

  Во Гостивар пронајдена малолетничка која побегнала од Домот за деца без родители

  Здравје и убавинапред 2 часа

  Го намалува крвниот притисок, го штити срцето – овошје кое според Хомер е дар од боговите

  Вестипред 2 часа

  Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

  Гостиварпред 15 часа

  Во Гостивар повеќето хоспитализирани ковид пациенти се вакцинирани

  Македонијапред 17 часа

  Ковид биланс: 2.341 новозаразен, 21 починат, оздравеле 1.470

  Вестипред 19 часа

  Во Србија рекорд – 19.901 коронавирус случај

  Гостиварпред 20 часа

  10 годишно дете е најмладиот пациент на инфективно во Гостивар

  Гостиварпред 21 час

  Во Гостивар и Тетово за три часа откриени 19 брзи возачи на комбиња, автобуси и камиони

  Гостиварпред 22 часа

  Приведен гостиварец кој одзел клуч од возило

  Македонијапред 23 часа

  Почина познатиот композитор и диригент Александар Џамбазов

  Вестипред 23 часа

  Цените на нафтата растат поради тензиите во Европа и на Блискиот Исток

  Технологијапред 24 часа

  Пазарот на криптовалути во надолна линија – Инвеститорите трпат загуби

  Македонијапред 2 недели

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Гостиварпред 7 дена

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Македонијапред 2 недели

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 1 недела

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Гостиварпред 2 недели

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 5 дена

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 1 недела

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Вестипред 1 недела

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 2 недели

  Под истрага 52 годишник од Гостивар фатен со 4,5 кг. хероин

  Гостиварпред 7 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 7 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 3 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 9 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 12 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена