Поврзи се со нас

Занимливости

НАСА ги објави првите фотографии од кратерот „Езеро“ на Марс

Објавено

на

  Американската вселенска агенција НАСА ги објави првите фотографии направени од роверот „Perseverance“, кој слета на Марс пред два дена, во кратерот „Езеро“, кој беше именуван по малата општина во Босна и Херцеговина кај Јајце.

  Само 24 часа по слетувањето на роверот, НАСА објави фотографии на кои јасно се гледа површината на Марс.

  „Ова е нешто што претходно не сме го виделе“, рече НАСА.

  Роверот „Perseverance“ е опремен со 25 камери и два микрофона, а наскоро се очекува да биде објавена и првата аудио-снимка од Марс.

  НАСА во моментов има три вселенски ровери на Марс, InSight, Perseverance и Curiosity. Вториот слета во кратерот „Езеро“ во четвртокот, а најмногу од него се очекува во потрага по одговори на вечни прашања за трагите на животот на Црвената планета.

  Оваа фотографија обезбедена од НАСА ја покажува првата слика во боја испратена од роверот Персеренс Марс по неговото слетување на 18 февруари 2021 година. (НАСА / ЈПЛ-Калтек преку АП)

  Кратерот “Езеро” беше именуван во 2007 година. Меѓународната астрономска унија (IAU) се одлучи за тоа име поради сличноста на местото каде што реката се влева во Пливско езеро а на местото Ада во близина на Језерo во БиХ.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!