Поврзи се со нас

Вести

НАСА сподели прекрасна панорама од Марс – 360°

Објавено

на

  На 18 февруари, роверот „Perseverance“  на НАСА слета на Марс и ги испрати на Земјата своите први фотографии. Оттогаш, тимот на НАСА „Perseverance “ е зафатен со истражување на областа на кратерот Језеро на Марс. НАСА денес ги сподели своите првични слики со висококвалитетна, детална интерактивна слика од 360°.

  Видеото подолу, има контроли на екранот, кога се гледа во компатибилен прелистувач на YouTube и на мобилни уреди, покажува преглед од 360 ° од местото на слетување на „Perseverance“ на Марс.


  Доколку имате проблем со видеото, пробајте на следниот линк.

  Сликите погоре беа снимени со помош на вградена камера на„Perseverance“ -„Navcam“. „Navcam“ се наоѓа на јарболот за далечински прием на „Perseverance“. Односно „Navcam“ е дел на група од вкупно 19 камери на самиот ровер. Ако сакате сами да го истражите 3Д-моделот, отворете тука.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!