Поврзи се со нас

Занимливости

Населба која изгледа како град од Лего коцки

Објавено

на

  Посебен станбен блок од згради – населба во Киев, „Comfort town“ или „Град на удобноста“ од птичја перспектива изгледа како град направен од ЛЕГО коцки. На оваа населба дефинитивно не и недостасува боја и доста интересно изгледа.

  „Comfort town“е посебен станбен блок во Киев, необична населба која привлекува внимание поради дизајнот инспириран од LEGO. Иако е дел од Киев, поради својата изолација и специфичната архитектура, често се нарекува посебен град.

  Овој простор е создаден како станбен проект на архитектонското биро „Архиматика“, а се градел 11 години.

  Овие шарени 180 згради или 8.500 апартмани се навистина инспирирани од детските LEGO коцки. Тоа што лего коцките не го привлекуваат само детското внимание го искористија архитектите Дмитро Васиљев, Александар Попов, Олга Алфјорова од горенаведената компанија.

  Тие нашле инспирација во шарени градежни блокови за проектот „Comfort town“, станбен блок во Киев, Украина. За реализација на проектот биле потребни 11 години и се наоѓа во поранешната „индустриска зона“.

  Кога го презеле проектот, целта на архитектонското биро била да ја развие таа индустриска област во прекрасен станбен блок кој може да привлече купување на становите.

  Архитектите имале слобода во одлуките поврзани со трансформацијата на областа во место каде што луѓето навистина би сакале да живеат, па затоа не е чудно што тимот изградил нешто што изгледа како град на LEGO. Со зградите прекрасно обоени со комбинација на светли, привлечни нијанси и привлечни пастели, „Comfort town“е тешко да не се забележи.

  Населбата „Comfort town“, станбен блок, има сопствен малопродажен комплекс од 4.500 метри квадратни, теретана од 4.600 метри квадратни и надворешен спортски објект од 1,5 хектари. Исто така има и кафулиња, продавници и канцеларии погодно лоцирани на долните катови на станбените згради

  Станбениот блок „Comfort town“ бил особено прифатен од помладите генерации градски семејства и професионалци кои живеат во градот и кои уживаат во поевропски начин на живот во споредба со советскиот, кој е вкоренет во градот.

  Во согласност со минималистичкиот стил на градот, архитектите се одлучиле за згради со едноставни форми инспирирани од геометријата и целосно рамни екстериери.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 24 минути

  Симона од Гостивар: „Провери па купи“ за заштита на потрошувачите и намалување на сивата економија

  Технологијапред 2 часа

  Javascript е најпопуларниот програмски јазик меѓу програмерите во третиот квартал од 2021 година

  Македонијапред 2 часа

  Сообраќајот се одвива по влажни коловози

  Занимливостипред 14 часа

  Ова се финалистите за избор на Европски автомобил на годината

  Македонијапред 16 часа

  Две пријави од лекари за сомнеж за смртен исход по примена вакцина против Ковид-19

  Македонијапред 20 часа

  Нови 101 случај на заболени од Ковид-19, починати 13, а оздравени 393 пациенти

  Гостиварпред 20 часа

  Загрижувачко: Повторно нови случаи на семејно насилство во Гостивар

  Македонијапред 20 часа

  Намалување на цените на горивата од полноќ

  Македонијапред 21 час

  Најавено можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

  Гостиварпред 22 часа

  Измамник зел пари од гостиварки за да им отстрани црни магии

  Вестипред 22 часа

  Се‘ што е до сега познато за Омикрон

  Гостиварпред 23 часа

  Донаторска акција за новогодишни радости на дечињата од Дневниот центар во Гостивар

  Вестипред 1 ден

  Презентиран првиот женски рурален е-пазар „Наша тезга“

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  -20% попуст на целиот асортиман на FLAIR во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 2 недели

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Вестипред 2 недели

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 5 дена

  „Сончогледи и сонца за невидлива попреченост“ во Гостивар во сабота на градскиот плоштад

  Гостиварпред 2 недели

  Државата да ни обезбеди домови, бараат семејствата од изгорените бараки во Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Гостиварпред 2 недели

  Намик Дурмиши избран за заменик градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Искршени и оштетени надгробни плочи на старите православни гробишта во Гостивар

  Гостиварпред 6 дена

  Срушен покрив на објект во Гостивар и паднато дрво на пат од силниот ветер

  Вестипред 2 недели

  Автобусот е на „Беса транс“, во него се превезувале лица кои се враќале од екскурзија

  Гостиварпред 4 дена

  СДСМ Гостивар: Одлуката за намалување на ноемвриските плати во образование е незаконска, бараме поништување

  Македонијапред 7 дена

  Таравари рече Заев нудел пари на пратеничка, Заев бара извинување или ќе тужи

  Гостиварпред 6 дена

  Монтенегро Маркети: Користете повеќенаменски торби и хартиени ќеси

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 11 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!