Поврзи се со нас

Гостивар

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Објавено

на

Средношколците од гостиварската гимназија денес дебатираа на теми врзани со социјалната правда, еднаква можност за образование, здравство, праведно судство, вработување и сл. Со овој настан училиштето го одбележа Светскиот ден на социјалната правда, 20 Февруари.

„Социјалната правда ја унапредуваме кога ја отстрануваме социјалната исклученост на одредени групи граѓани по било која основа пол, возраст, етничка припадност, култура, попреченост. Општествата кои имаат поголема социјална правда и еднаквост се поуспешни. Економијата функционира подобро, образовниот систем е поефикасен, луѓето се поздрави ,живеат подолго и се посреќни со можностите кои им ги нуди животот“, порачаа учениците потенцирајќи дека социјалната неправда во училиште подразбира секаков облик на дискриминација и обесправување на поединци или групи во училиштето, како и формирање на доминантни и потчинети групи.

Гимназијалите сметаат дека во општеството нема силна борба против социјалната неправда.

„За жал во нашето општество, граѓаните по линија на помал отпор, наместо да се борат против социјалната неправда ,се трудат да се вклучат во доминантните групи во општеството со цел да ги уживаат привилегиите и со тоа долеваат вода на цвеќето кое се вика социјална неправда. Борбата против социјалната неправда е тешка, но нас како помлада генерација крајна цел ќе ни биде поправедно општеството и примена на социјалната правда, рамноправност, борба против сиромаштијата и обесправеноста.“, рекоа тие.

Одбележувањето на меѓународниот  ден на социјалната правда е дел од проектот Мировно образование со поддршка на Првата детска амбасада на светот Меѓаши.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 1 ден

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена