Поврзи се со нас

Гостивар

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Објавено

на

Средношколците од гостиварската гимназија денес дебатираа на теми врзани со социјалната правда, еднаква можност за образование, здравство, праведно судство, вработување и сл. Со овој настан училиштето го одбележа Светскиот ден на социјалната правда, 20 Февруари.

„Социјалната правда ја унапредуваме кога ја отстрануваме социјалната исклученост на одредени групи граѓани по било која основа пол, возраст, етничка припадност, култура, попреченост. Општествата кои имаат поголема социјална правда и еднаквост се поуспешни. Економијата функционира подобро, образовниот систем е поефикасен, луѓето се поздрави ,живеат подолго и се посреќни со можностите кои им ги нуди животот“, порачаа учениците потенцирајќи дека социјалната неправда во училиште подразбира секаков облик на дискриминација и обесправување на поединци или групи во училиштето, како и формирање на доминантни и потчинети групи.

Гимназијалите сметаат дека во општеството нема силна борба против социјалната неправда.

„За жал во нашето општество, граѓаните по линија на помал отпор, наместо да се борат против социјалната неправда ,се трудат да се вклучат во доминантните групи во општеството со цел да ги уживаат привилегиите и со тоа долеваат вода на цвеќето кое се вика социјална неправда. Борбата против социјалната неправда е тешка, но нас како помлада генерација крајна цел ќе ни биде поправедно општеството и примена на социјалната правда, рамноправност, борба против сиромаштијата и обесправеноста.“, рекоа тие.

Одбележувањето на меѓународниот  ден на социјалната правда е дел од проектот Мировно образование со поддршка на Првата детска амбасада на светот Меѓаши.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 часа

25 годишна жена го пријавила партнерот за напад на улица во Гостивар

Гостиварпред 3 часа

Економското училиште во Гостивар домаќин на полуматурантите-Презентирани можностите, бенефитите и условите

Македонијапред 4 часа

Според ДЗС просечната нето плата во март била 40.496 денари

Гостиварпред 6 часа

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Акциска контрола во Гостивар, санкционирани 12 пешаци

Македонијапред 6 часа

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Парламентарни избори 2024пред 9 часа

Прегласување во седум избирачки места за Парламентарните избори 2024

Гостиварпред 21 час

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 1 ден

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена