Поврзи се со нас

Култура

Нашата сограѓанка со глас на славеј, легенда на народната музика

Објавено

на

Сончевиот и пријатен ден ќе се обидеме да ви го разубавуваме уште повеќе со песна од легендата на македонската народна музика, нашата сограѓанка, Костадинка Палазова Ѓорѓиоска.

Жена со богато животно искуство и плодна кариера во која има снимено околу триста народни песни, со сите три оркестри на Македонската радио телевизија. Работела и со Големиот народен оркестар на Пеце Атанасовски, Чалгиите на Илми Баки, соработувала со Кочо Петрески, со Драги Митев, Миодраг Јашаревиќ од Сараево,  Бранко Миленковиќ од Белград, Костадин Гугов од Софија и со многу други познати музички имиња

Родена е 1939 година, во село Едомени–Гумение, Егејска Македонија, а своите рани години од животот, како дете на бегалци од Егејска Македонија, ги поминува во постојани преселби. Животот ја донел во Гостивар. Еден период работела како учителка во селото Сретково, потоа како наставничка во селото Симница, а подоцна во училиштето Единство, во Гостивар, од каде што и се пензионира.

Нејзината пејачка кариера започнува со учеството во емисијата ,,Вие пред микрофонот”, на Радио Телевизија Скопје, каде освоила прва награда. Почнува да пее и снима од 1960 година.

Настапувала во Европа, Америка, Канада, Австралија, Индонезија, Тајланд, Сингапур, Куалалумпур, Дубаи. Минатата година, Центарот за култура во Гостивар на Палазова и додели плакета за афирмација и негување на македонската традиционална песна.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 5 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена