Поврзи се со нас

Вести

Насир Муслиу од ДУИ избран за претседател на Советот – Алијанса за Албанците со коалиционите партнери ја напуштија седницата

Објавено

на

 

Конститутивната седница на Советот на општина Гостивар денес помина со повеќе паузи и во напната атмосфера. За претседател на Советот беше реизбран Насир Муслиу од ДУИ, откако претходно советничките групи на Алијанса за Албанците, БЕСА, ДНЕТ и ВМРО ДПМНЕ ја напуштија седницата. ДУИ направи мнозинство во Советот со поддршка на СДСМ, НДП-Унитети и советникот Кашмир Салиу од Демократски сили на Ромите.

На гласањето за претседател му претходеа реакции дека не се исполнети условите со оглед на тоа што општинската служба за техничка поддршка, пребројување на гласови, превод и записник по една од паузите не се врати во салата. Присутните советници од своите редови избраа одговорен за составување на записник, па преминаа на изборот на претседател.

„Општинската администрација има обврска да биде на располагање на Советот за време на седницата и тоа што тие заминаа и не се вратија, треба да понесат одговорност. Сепак, се создадоа услови за одржување на седницата и мене ми е чест што сум повторно избран за претседател. Ветувам дека како Совет ќе работиме за доброто на сите граѓани“, изјави Насир Муслиу.

„Денес се конституираше Советот на општина Гостивар и во име на мојата советничка група како дел од мнозинството сакам да потенцирам дека ќе се посветиме на работата и ќе бидеме транспаретни и одговорни. Разочаран сум од односот на советниците од Алијанса за Албанците и ВМРО ДПМНЕ да ја напуштат седницата“, рече Зоран Ангелов од СДСМ

Од Алијанса за Албанците најавија дека во текот на денот ќе дадат реакција во писмена форма за текот и исходот од денешната седница.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 10 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 11 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 13 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 15 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 16 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 17 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 18 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 19 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 20 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена