Поврзи се со нас

Деца Родители

Насоки при запишувањето на првачињата

Објавено

на

  Уписот на првачиња согласно законот за Основно образование по правило се врши во месец мај. Оваа година заради настанатата ситуација со COVID-19 уписот на ученици во прво одделение ќе се реализира во месц јуни. При уписот на првачето заедно со него треба да дојде неговиот родител/старател, а пожелно е да дојдат и двајцата родители/старатели. Тие со себе треба да ја носат потребната документација за упис во прво одделение, а училиштето потребно е да има обезбедено услови и благопријатна училишна клима за таа намена. Просторијата каде ќе се врши приемот треба да биде адаптирана за разговор и набљудување на детето. Во истата пожелно е да им сликовници или литературно катче, листови хартија и боички, играчки итн. На денот на запишувањето на првачето главна улога има комисијата формирана од директорот на училиштето за таа цел, а во која значајна улога има стручниот соработник (педагог или психолог). По пристигнувањето во училиштето првачето заедно со неговите родители/старатели или пак неколку првачиња и нивните родители/старатели ги прима претставникот од стручната служба и сите заедно се упатуваат кон просторијата за упис на првачиња. При уписот првично претставникот од стручната служба како член на комисијата за упис им дава на родителите/старателите формулар во кој тие треба да внесат нивни лични податоци и податоци за првачето. Потоа, претставникот од стручната служба и другите членови од комисијата (наставник за предучилишна настава или наставник за одделенска настава) на првачето или првачињата им даваат одредени активности и вршат нивно набљудување, а исто така и водат разговор со нив. При овие активности комисијата посебно го следи однесувањето на првачето или првачињата во новата средина, дали првачето слободно се движи во просторијата; дали игра со играчките; дали ги разгледува сликовниците или пак веднаш оди кај неговите родители; дали комуницира и се дружи со другите првачиња (доколку се неколку првачиња во просторијата) им подава играчки или им ги зема и сл.; како се однесува кон материјалните средства и мебелот во просторијата (дали има внимателен однос или пак истите ги фрла, дали бара да црта, да направи нешто). Потоа, се следи неговото однесување кон неговите родители, односно дали бара поддршка од нив или ги игнорира; дали е постојано со нив; дали ги прашува. Исто така се следи првачето како се однесува кон непознати лица (во случајов членовите на комисијата или пак родителите на другите првачиња доколку има во просторијата повече првачиња); дали комуницира со нив; дали одговара на прашањата кои тие му ги поставуваат. Комисијата го следи и однесувањето на родителите во однос на тоа дали тие му сугерираат одговори; дали постојано реагираат на неговото однесување или пак само визуелно го следат однесувањето на нивното прваче. При уписот на првачето секој член од комисијата одделно комуницира со него за да добие информации во однос на неговите одговори на поставените прашања, а целта е да утврдат дали првачето правилно ги изговара гласовите; дали врши правилно склопување на збор и реченица; дали пелтечи; дали дава опширни одговори на поставените прашања или одговара само со да и не. Комисијата разговорот што го води со првачето се однесува на сфери кои него го интересираат. На пример: кои му се омилени играчки, кои му се омилени игри, како се викаат неговите пријатели; дали има братче или сестриче; дали ги посетува неговите баба и дедо; дали патува со неговите родители; со кое превозно сретство и на кои места патувале и сл. Од временска гледна точка овие активности во однос на уписот на првачето не би требало да траат повеќе од 30 минути.

  По завршувањето на набљудувањето и разговорот со првачето членовите на комисијата меѓусебно ги изнесуваат своите мислења, предлози, забелешки и видувања. Доколку имаат заедничко мислење по одреден проблем, еден од нив ги повикува родителите и се договараат на проблемот да работат во текот на летниот период, а доколку истиот целосно не биде отстранет на проблемот заедно да работат наставникот, родителите, претставник од стручната служба итн. во текот на школувањето на ученикот.

  По завршувањето на уписот на првачето се врши распределба на првачињата во неколку паралелки (во зависност од бројот на запишани првачиња), а просториите заедно со наставниот материјал и опрема во кои ќе учат првачињата траба да одговараат на нивната возраст и развоен период. Родителот/старателот при уписот на првачето може да ја каже неговата желба во однос на тоа која учителка сака да го учи неговото дете, но исто така треба да му се даде до знаење дека стручните соработници од училиштето треба да ги почитуваат и педагошките критериуми за формирање паралелка. Тие критериуми се: рамномерна застапеност на половите, социјална структура на семејството, образование на родителите, предзнаењето на детето. Стручните соработници кои вршат формирање на паралелките, треба да ги почитуваат наведените критериуми.

  Уредил: м-р Јанко Билбилоски

  Сподели ја веста:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Македонијапред 10 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 13 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 15 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 16 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 17 часа

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 17 часа

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 18 часа

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 19 часа

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Гостиварпред 19 часа

  Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

  Македонијапред 20 часа

  Се намалува цената на горивата

  Македонијапред 20 часа

  Почна исплатата на социјалната помош за јуни

  Гостиварпред 22 часа

  Казни за 65 мотоциклисти во Гостивар и Тетово, 3 мотори одземени

  Гостиварпред 23 часа

  Јули продолжува со жештини и развој на нестабилност во попладневните часови

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена