Поврзи се со нас

Занимливости

Настан што го промени светот – АТЕНТАТОТ на ГАНДИ

Објавено

на

  … Во раните попладневни часови го посети американската новинарка Маргарет Бурке – Вајт и му постави едно предизвикувачко прашање на тема – ненасилство: „Еден авион фрла атомска бомба на некој град – што на тоа би рекле заговорниците на традиционалното начело на индиската филозофија – ахимса?“ Ганди одговара без двоумење: „Ненасилството е единственото нешто што бомбата не може да го уништи. Војниците против насилството бестрашно би излетале низ улиците да се молат за пилотот на авионот. Таа жртва не би била залудна.“

  Петок е. 30 јануари 1948 година. Мохандас Ганди, кому Индијците му го дале прекарот Махатма – голема душа, после овој состанок ќе поживее уште само неколку часови.

  Од 15 август 1947 година, Индија е независна, а Ганди беше градител на таа независност. Но, патот низ слободата го водеше сосема поразлично отколку што тој се надеваше. Некогашната џиновска колонија на Велика Британија се подели на една исламска држава, Пакистан и една хинду-држава, Индија.

  Набрзо потоа во двете земји дојде од етничко чистење. Пакистан го протера хундуистичкото малцинство, а Индија муслиманите. Десет милиони жители беа во прогон, а половина милион починаа за кратко време.

  Ганди со запрепастеност гледаше на прогонствата и побрза во калкута на свој начин да се побуни против тоа безумите. Предупреди дека ако колежот не престане тој ќе гладува сѐ до смрт. Секој ден стануваше сѐ послаб и послаб додека двете страни, за негова љубов, не попуштија е се согласија на примирје.

  Но, набрзо во Делхи повторно се распламтија крвави борби меѓу муслиманите и хиндусите. Махатма, кој веќе наполни 79 години, повторно почна да гладува за мир и успеа да го запре колежот на спротивстаавените страни. Кон крајот на јануари 1948 година тој имаше едвај 50 килограми, но и натаму неуморно работеше на новиот Устав на државата.

  Политичарите мора да зрачат со скромност, сметаше тој… и да живеат во колиби, а не во дворци. Што се однесува до тоа, Ганди покажуваше добар пример: се облекуваше во едноставна памучна наметка што сам си ја ткаел и едвам поседувал нешто повеќе од она што го имал на себе.

  Околу 16 часот, на 30 јануари 1948 во посета го прими заменикот на премиерот, Сардар Пател и премиерот Џавахарлал Нехру. Тие двајца политичари биле во постојан конфликт. Во текот на заедничкиот ручек, Ганди се обидува да го ублажи спорот. За јадење имало зеленчук, козјо млеко и портокал. Разговорот не дал резултати. Околу 17 часот внуката на Ганди, Абха, го прекинала разговорот потсетувајќи го вујко си дека го чекаат на терасата каде што тој секој ден во тоа време ги држел своите проповеди.

  Махатма веднаш станал и почнал да се подготвува за настап. Во Делхи веќе паднал мракот и надвор времето било свежо. Ганди преку рамото носи бел волнен шал. На патот низ градината го придржуваат внуките Абха и Ману. Точно е 17 часот и 10 минути.

  Петстотини поклоници се веќе беа насобрале пред неговата куќа. Ганди мора да се пробие низ толпата. Непосредно пред да дојде до терасата, еден човек во сина кошула енергично му приоѓа. На прв поглед изгледа како некој што во знак на длабока почит сака да се поклони пред него. Ману се обидува да го оттурне на страна бидејќи на Ганди му се брза да ја почне навреме својата проповед. Но, човекот ја удира младата жена, вади пиштол и трипати го повкелува чкрапалото. Од третиот куршум Ганди паѓа и умира на лице место.

  Се утврдило дека атентатор бил Натхурам Винајак Годсе, 37 годишен браманец и хинду националист. Стрелајќи во Махатма сакал да ја урне филозофијата за ненасилство: таа ќе ги омекне индусите, а земјата, тврдел тој, нема да може да се брани од агресорите ако и натаму го слуша Ганди.

  Уште на денот на атентатот премиерот Нехру ѝ се обрати преку радио на нацијата: „Светлината нѐ напушти и секаде владее мрак…“

  Сѐ до денес ниту светската, а ниту индиската политика не се придржува кон принципите и идеалите за кои се залагаше човекот со огромно срце – Махатма Ганди.

  Во соработка со Е наука

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 20 минути

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 2 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 4 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 6 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 7 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 7 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 8 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 10 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 11 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 12 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 13 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 1 ден

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена