Поврзи се со нас

Вести

Наставниците биле под поголем стрес отколку здравствените работници за време на пандемијата

Објавено

на

Наставниците биле под поголем стрес од здравствените работници на првата борбена линија за време на пандемијата, открива ново истражување.

Оние што предавале онлајн за време на пандемијата пријавиле значително повисоко чувство на депресија и изолација од колегите што предавале со физичко присуство во екот на пандемијата.

Истражувачите признаваат дека биле доста изненадени од наодите, за кои сугерираат дека би можело да биде поради нивото на неизвесност за тоа колку долго училиштата ќе бидат затворени и ќе се одржуваат часови.

Според истражувањето објавено во „Еџукејшнл рисрчер“, списание на Американското здружение за образовни истражување, наставниците од САД имале 40 отсто поголема веројатност да пријават симптоми на анксиозност за време на пандемијата.

Исто така, тие биле поанксиозни од работниците во другите професии, вклучително и канцелариските работници, војската, земјоделците и адвокатите, според истражувањето направено на повеќе од 3 милиони вработени, меѓу кои 130.000 наставници.

Иако благосостојбата на наставниците беше загрижувачка и пред пандемијата, истражувачите сепак биле прилично изненадени од нивоата на анксиозност за време на пандемијата, вели Џозеф М. Куш, доцент по психологија на Универзитетот „Џејмс Медисон“ и коавтор на истражувањето.

Во соработка со Е наука

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена