Поврзи се со нас

Технологија

Научници направија камера со големина на зрно сол

Објавено

на

Истражувачите од Универзитетот Принстон и Универзитетот во Вашингтон направиле камера со големина на зрно сол. Оваа камера е изградена на таканаречена мета-површина со 1,6 милиони цилиндрични столбови.

Додека традиционалната камера користи серија закривени стаклени или пластични леќи за да ги прекрши светлосните зраци во фокус, новиот оптички систем, дизајниран од истражувачи од Универзитетот Принстон и Вашингтон, се потпира на технологија наречена мета-површина, која може да се произведува слично како компјутерски чип. Широка само половина милиметар, мета-површината е обложена со 1,6 милиони цилиндрични столбови и може да работи исто како сензор за камера.

Секој столб има уникатна геометрија и функционира како оптичка антена. Промената на дизајнот на секој столб е неопходна за да може правилно да се обликува целиот оптички бран. Со помош на алгоритми засновани на машинско учење, интеракциите на колоните со светлината се комбинираат и произведуваат фотографии со широк агол со висок квалитет и целосна боја.

Овој супер-мал уред треба да биде корисен во цела низа истражувања, од овозможување минијатурни роботи да го истражуваат светот, до давање можност на експертите подобро да видат што се случува во човечкото тело.

Еден од посебните трикови со оваа камера е начинот на кој го комбинира хардверот со софтверот за да го подобри квалитетот на сликата: алгоритмите за обработка на сигнал користат техники за машинско учење за да го намалат заматувањето и другите изобличувања што вообичаено се појавуваат кај камерите со оваа големина.

Покрај тоа, овие алгоритми може да се користат не само за подобрување на квалитетот на сликата, туку и за автоматско откривање на дадени предмети, како што се знаци на болест во орган во човечкото тело.

Стаклото налик на силикон нитрид од кое е направена мета-површината е материјал кој се вклопува во конвенционалните процеси на производство на електроника, што значи дека постоечката опрема може да се користи за производство на овие супер-мали камери.

Иако на научниците им претстои уште долг пат пред овој изум од лабораторија да стигне до комерцијалната производна линија, добрата вест засега е дека таков потфат е возможен.

Друга потенцијална употреба на таквите минијатурни камери може да биде да се користат како покривен слој за да се претворат поголеми површини во камери и на тој начин, на пример, да се заменат конвенционалните камери на лаптопи или паметни телефони.

„Би можеле да претвориме одредени области во камери со ултра висока резолуција, така што повеќе не ви требаат три камери на задниот дел од телефонот, туку целиот заден дел од вашиот телефон станува една огромна камера“, вели Феликс Хајд, компјутерски научник на Универзитетот Принстон.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 1 час

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 2 часа

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Гостиварпред 3 часа

Нова песна на гостиварското дуо “D’Reamers”

Регионпред 4 часа

Владата на Словенија ќе ги врати парите на граѓаните од казни за прекршување на мерките против Ковид

Македонијапред 5 часа

Поради обилни врнежи од снег забрана за камиони и цистерни на патот Гостивар-Кичево

Вестипред 6 часа

Од денес почнува Божиќниот пост

видео емисиипред 17 часа

Емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ – Гостин: Живка Матевска | ПЕНЗИОНЕРИ

Македонијапред 19 часа

Се поголем интерес кај македoнските граѓани за работа во Словенија

Гостиварпред 21 час

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена