fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Научници пронашле фосил од мува стар 47 милиони години

Објавено

на

Меѓународен тим на научници од Универзитетот во Австрија, пронашле фосилни остатоци од досега непознат вид мува, за која се проценува дека е стара околу 47 милиони години. Мувата е пронајдена во јамата Messel во Германија која е под заштита на УНЕСКО.

Во желудникот на мувата, пронајден е полен од разни видови билки, со што научниците добиле представа за начинот на исхраната, екологијата и улогата на мувите како опрашувачи. Исто така, научниците оваа мува ја идентификувале како представник на видот Hirmoneura messelense, пишува Interesting Engineering.

Денес, карактеристични опрашувачи се пчелите, пеперутките и бумбарите, а помалку е познато дека и мувите играле голема улога во процесот на опрашување.

„Содржината на полен што ја најдовме во стомакот на мувата сугерира дека мувите се хранеле со полен пред 47 милиони години и играле важна улога во ширењето на поленот од неколку растителни таксони“, вели Фриџер Гримсон од Одделот за ботаника и биодиверзитет на Универзитетот во Виена.

Исто така, Гримсон вели дека во старите суптропски и тропски екосистеми, мувите најверојатно биле позначајни опрашувачи од пчелите.

Во желудникот на мувата претежно имало полен од водена врба, која расте во мочуришта и крајбрежија на езера, и ползавец на девствен бршлен што се наоѓа на дрвјата.

Се претпоставува дека мувата не барала полен на подалечни места, туку само барала полен од растенија кои се наоѓаат во најблиската околина.

Студијата е објавена во научното списание Current Biology.

Во соработка со Енаука.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!