Поврзи се со нас

Занимливости

Научници регистрираа радиосигнал од далечната вселена

Објавено

на

Радиосигнал оддалечен 9 милијарди светлосни години од планетата Земја снимен е на досега најквалитетна снимка, соопшти Space.com. Сигналот е детектиран со единствена бранова должина позната како „линија од 21 сантиметар“ или „водородна линија“, која наводно ја емитуваат неутралните атоми на водород.

Сигналот го забележа радиотелескопот Giant Metrewave во Индија и тоа може да значи дека научниците можат да почнат да истражуваат формирање на некои од најраните галаксии и ѕвезди.

Галаксиите, наводно, емитуваат светлина во широк опсег на радиобранови должини. До неодамна радиобрановите со должина од 21 см беа снимани само од блиски галаксии.

„Галаксиите емитувааѕ разни видови на радиобранови. Се досега беше возможно да се снима само од блиски галаксии, со тоа ограничувајќи го нашето знаење на галаксиите поблиски до Земјата“ додаваат научниците.
Во соработка со Е наука
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 1 ден

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена