Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Научниците ќе градат систем што ќе го претвора атмосферскиот CO2 во гориво

Објавено

на

  Овој проект е развиен со помош на компанијата „Carbon Engineering“ и е делумно финаниран од Бил Гејтс. Всушност, оваа технологија би претставувала замена за дрвјата и би ја вршела нивната работа, но на местата каде што нема дрвја, како на пр. пустините и замрзнатите површини. Во  моментов, ова делува како единствениот остварлив начин за да се зароби веќе ослободениот јаглерод од возилата и авионите, кои сочинуваат 69% од вкупната емисија на јаглероден диоксид денес.

  Системот ќе комбинира јаглероден диоксид со водород кој е одделен од водата, за да формира јаглеводородно гориво. Планот е да се обезбеди технологија која еден ден би можела да произведува еколошко гориво, како дополнување на системите за обновлива енергија што ги имаме сега.

  „Carbon Engineering“ е една од малкуте компании во светот која се обидува да најде начини како да се извлече јаглеродниот диоксид од атмосферата и притоа да се намалат ефектите од климатските промени. Другите компании се „Global Thermostat“ во Њујорк и „Climeworks“ во Швајцарија кои на почетокот на годинава ја демонстрираа својата технологија за заробување на јаглероден диоксид, и потоа германската компанија „Sunfire“ го рециклираше и во соработка со Ауди произведее-дизел гориво без јаглерод.

  Она што сега им е потребно на сите три компании е да откријат како нивниот атмосферски јаглероден диоксид економски одржливо да ги напојува системите. А тоа нема да биде лесно. Еден од проблемите кои треба да го надминат е високата цена на загревањето на јаглеродот до околу 400 степени Целзиусови, што е неопходно за да можат правилно да го обработат. Друг проблем е тоа што има многу малку инвеститори кои се заинтересирани да ги снабдуваат со пари се додека не докажат дека сето тоа е навистина изводливо.

  Во моментов, планираниот систем на „Carbon Engineering“ би можел да зароби само околу 450 тона јаглероден диоксид секоја година, што едвај би ја покрило емисијата на јаглерод на 33 просечни Канаѓани. Но, од компанијата велат дека овој систем би можел да се зголеми 20 илјади пати за да биде попрактичен. Погледнете го видеото за да видите како компанијата планира да го направи сето тоа.

  Во соработка со Е наука

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 48 минути

  За една недела во Гостивар 156 новозаразени со корона

  Македонијапред 2 часа

  Влез во Бугарија од четврток со задолжителен негативен ПЦР

  Вестипред 3 часа

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Македонијапред 13 часа

  Официјално: Второто полугодие ќе почне од 1 февруари

  Македонијапред 14 часа

  Да се одложи почетокот на второ полугодие-предлог на Кризниот штаб

  Македонијапред 17 часа

  Состанок на Главниот кризен штаб за почетокот на второто полугодие

  Гостиварпред 19 часа

  Гостивар со 6 нови + на корона и пријавен смртен случај

  Македонијапред 20 часа

  Ковачевски со новата Влада на прием кај Пендаровски

  Гостиварпред 21 час

  Акција во Гостивар и Тетово: До 400 евра казни за пијани возачи

  Гостиварпред 22 часа

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Македонијапред 23 часа

  Ново поскапување на горивата

  Македонијапред 1 ден

  Четврта сезона на проектот „Ги запознаваме ретките болести“

  Гостиварпред 1 ден

  Во Бигорски почнува Богојавленското празнување, крстот на Водици ќе се положи во Радика

  Македонијапред 6 дена

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 1 недела

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 1 недела

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Кафе бар BABY BLUE во Гостивар блеснува во нов сјај – отворање утре!

  Вестипред 5 дена

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Гостиварпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Гостивар, Бадник 2022 година

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 7 дена

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 2 недели

  Физичка пресметка на ски-терените на Бистра, две лица потешко повредени

  Гостиварпред 1 недела

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 2 недели

  „Метафора на слободата“ на Реџепи – инспирација Кејот во Гостивар да стане уметничко катче

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 3 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 7 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 12 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена