fbpx
Поврзи се со нас

Музика

Науката потврди: Фреди Меркјури е најдобриот вокал на сите времиња

Објавено

на

Фреди Меркјури, роден на денешен ден во 1946 година, е официјално најдобриот пејач на сите времиња.

Група на австриски, чешки и шведски научници спроведоа испитувње, објавено во списанието Logopedics Phoniatrics Vocology. Испитувањето не е изработено врз урбанио мит дека Меркјури имал вокал со опсег од четири октави, изнесени се нови интересни факти за гласот на легендарниот пејач.

Иако беше познат како тенор, всушност Фреди секогаш бил поблиску до баритон. Тимот на научници базирајќи се на анализата на шест негови интервјуа, преку кои открија дека фрекфенцијата на неговиот глас е 117.3 Hz. Во текот на испитувањето неговиот вокал бил сниман со дури 4132 фрејмови во секунда, за научниците да пробаат да дознаат повеќе детали како Фреди го прави тоа.

Тие донесоа заклучок дека гласовите на Фреди Меркјури се движат побрзо од останатите луѓе. На пример, додека кај останатите пеачи, нормалните вибрации се движат од 5,4 Hz до 6,9 Hz, кај фронтменот на Квин се околу 7,04 Hz.

Квантитативната анализа, која користи нов параметар за проценка на точноста на вокалните вибрации, ја потврди теоријата на незаконската природа, дека не постојат правила како треба да се развива човечкиот глас. Што укажува дека (не)правилното вибрато е главна карактеристика на пејачкиот вокал.

Фреди Меркјури е роден на денешен ден 1946 година во Занзибар, а почина во 1991, по компликации со СИДА-та од која боледуваше. Беше основач и член на рок-групата „Queen“, формирана 1970 година.

Во негова чест, една година по смртта се одржа можеби најголемиот концерт на сите времиња. Вембли 1992 година.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 7 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 4 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!