fbpx
Поврзи се со нас

Музика

Науката тврди дека ова е убедливо најсреќната песна на светот

Објавено

на

Музиката е насекаде околу нас, ние секојдневно уживаме во различни мелодии и навистина ништо не го подобрува расположението како добра музика. Што и да работите, ако тоа го правите со песна, ќе ви биде полесно.

Дури и после разделбата од саканата личност, нема ништо подобро од тажна мелодија, низ која ќе можете добро да се исплачете. Кога ќе дојде петок пак и ќе се подготвите за излегување, најдобро е да започнете со некоја супер среќна мелодија.

Според група на научници од универзитетот во Мизури, најсреќна песна на светот е: „Don’t stop me now“, од Квин, најдобрата група на сите времиња.

Групата научници, дошла до прилично чудно откритие, откако ги проучиле ефектите на музиката, врз група на испитаници, кои учествувале во истражувањето. Во текот на двонеделното истражување, научниците дошле до заклучок дека музиката ги прави луѓето посреќни, а во продожението на истражувањето, успеале да откријат, како вид на музика го подигнува расположението.

Научниците за истражувањето, составиле одредена формула. Неврологот Џејкоб Џолиј, ја формирал формулата за среќа, проучувајќи 126 песни, создадени во последните 50 години. Песните ги одбрал, откако ги проучил одговорите на 2000 луѓе, во врска со нивните најомилени мелодии.

Џолиј потоа ги пронашол песните со најдобри оценки, (две-третини од испитаниците рекле дека најомилена песна им е „Don’t stop me now.“ После тоа ги проучувал бројот на битовите во минута, ритамот, темата и текстовите.

„Образецот беше многу јасен. Просечното темпо на среќна песна е неверојатно повисок во однос на просечната песна. Песната за добро располижение е со 150 битови во минута“, изјавил Џолиј.

Се чини дека песните на култната група, Квин ги поседува сите атрибути за среќа, а тие кои не ја сакаат оваа песна, сигурно сакаат некоја друга чие темпо е од 140 до 150 битови во минута.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!