Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!  • Дата: 20/11/2018 | 12:30

Не ги паркирајте возилата било каде – Полицијата ги засилува контролите низ Гостивар

Гостиварската полиција најави засилени контролни активности на подрачјето, со посебен акцент на паркирањето, пред се на улиците „Браќа Ѓиновски“, „Илинденска“, „ЈНА“ и „Живко Брајковски“.

„Ќе се санкционираат сите погрешно паркирани возила на тротоари, крстосници и на пешачки премини, кои го попречуваат нормалното и безбедно движење на пешаците и другите учесници во сообраќајот. Контролните активности ќе се реализираат не само во текот на денот, туку и во доцните вечерни часови, кога и најчесто се прават ваквиот вид прекршоци. Ова, дотолку повеќе што престојат  снежни денови, а погрешно паркираните возила во значителна мерка го отежнуваат отстранувањето на снегот од улиците и тротоарите во градот.“, стои во соопштението на СВР.

Оттаму апелираат до возачите да не ги оставаат возилата кадешто ќе стигнат, нагласувајќи дека прекршителите ќе бидат санкционирани со соодветни казни, а возилата ќе им бидат подигнати од гостиварската „пајак-служба“.

 

Напишете коментар

Close