Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Не ја фрлајте и искористете ја лушпата од кромидот

Објавено

на

Кромидот е нискокалоричен и богат со хранливи материи како што се витамините Ц и Б6, фолна киселина, калиум и влакна. Меѓу другите придобивки, кромидот може да помогне во зајакнувањето на имунолошкиот систем, да го намали воспалението, да го регулира крвниот притисок и да го подобри варењето.

Лушпата на кромидот содржи некои корисни материи како што се флавоноиди и антиоксиданси. Сепак, повеќето од овие супстанции се наоѓаат во тенкиот надворешен дел на лушпата, кој често се отстранува при чистење и подготовка на кромид за јадење.

Користењето лушпи од кромид како храна не е вообичаено и може да биде тешко за системот за варење. Исто така, постои ризик од контаминација со пестициди или други загадувачи кои можат да бидат присутни на површината на обвивката. Доколку сакате да ги искористите корисните материи од кромидот, најдобро е да ги консумирате внатрешните делови на кромидот, како што се главата или каранфилчето, кои се вкусни и вредни за исхрана.

Меѓутоа, во денешно време стана популарно готвењето без отпад, па се повеќе луѓе бараат начини да ги користат лушпите од зеленчук, кои често се фрлаат. Лушпата од кромидот е уште една храна што не мора да ја фрлате. Не мора ни да го јадете, но можете да го искористите за правење чај.

Лушпата од кромидот е одличен извор на витамини. Бидејќи лушпата е богата со витамин А, овој чај може да го подобри видот. Покрај тоа, лушпите од кромид се збогатени и со витамин Ц и Е, така што чајот од лушпата на кромидот може да направи чуда и за вашата кожа.

Друга предност на чајот од кора од кромид е неговата ниска калорична содржина. Затоа, чајот е добар нискокалоричен пијалок кој можете да го пиете одвреме-навреме и да се држите подалеку од течните калории кои се наоѓаат во газираните пијалоци.

Подготовката на чај од лушпата од кромидот не може да биде поедноставна. Откако ќе го излупите кромидот, земете ги исфрлените лушпи од кромидот и варете ги во вода неколку минути. Процедете ја водата и испијте го чајот.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 7 дена

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 1 месец

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена