Поврзи се со нас

Гостивар

Не почитувале првенство на минување, казнети 11 возачи во Гостивар и Тетово

Објавено

на

Во рамките на засилените сообраќајно-контролни активности што во континуитет ги презема Секторот за внатрешни работи Тетово вчера (20-ти јуни) од 9 до 14 часот беше реализирана акција за првенство на минување. При контролата биле откриени и санкционирани вкупно 11 прекршоци (Тетово-7 и Гостивар-4). Најголемиот број од нив се однесувале на непропуштање на возило кое се движи по пат што е означен со сообраќаен знак како пат со првенство на минување. На прекршителите изготвени им се поднесоци и зависно од видот на прекршокот тие ќе се соочат со парични глоби од 45 до 300 евра во денарска противвредност. При контролата, исто така, санкционирани се и 19 други видови сообраќајни прекршоци, соопшти полицијата.

Со оглед дека претстои зголемена сообраќајна фреквенција во поширокиот Полошки регион, пред се како резултат на новата летна сезона и скорешното доаѓање на поголем број времено вработени од странство, Секторот за внатрешни работи Тетово со апел до возачите максимално да ги почитуваат сите сообраќајни знаци, правила и прописи и непосредно да придонесат во напорите за поголема безбедност на патиштата и улиците, без загинати и повредени лица.

Ова, дотолку повеќе што во летните месеци значително зголемен е ризикот од несреќи, најчесто како последица од пребрзо возење, непрописно престигнување или техничка неисправност на возилата.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 9 часа

Внимавајте кога подгревате одредена храна, можни се опасности

Македонијапред 11 часа

Итна набавка на лекот „фезго“, јавно побара пациентка со канцер

Гостиварпред 12 часа

Гостиварецот Златко Панзов добитник на наградата „Драги“ за најдобар книжевен превод

Гостиварпред 13 часа

Хуманитарното здружение „Др. Трајче Нешковски“ Гостивар ќе ги субвенционира еднодневните екскурзии на ученици во социјален ризик

Гостиварпред 14 часа

41 годишник нападнат од куче скитник на улица во Гостивар

Македонијапред 15 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Вестипред 15 часа

Англија забрани пластичен прибор за јадење и чинии за еднократна употреба

Гостиварпред 17 часа

Трагична несреќа на патарина во Гостивар, загина 18 годишно момче

Гостиварпред 17 часа

Детска недела во градинките во Гостивар со работилници, музика, игри, посети

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена