Поврзи се со нас

Што, како, каде?!

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ! Убавица на дланка – 3Д виртуелна тура низ пештерата во Ѓоновица

Дали некогаш сте посакале да ѕирнете во единствена природна убавина, да доживеете незаборавна прошетка низ мистериите на скриените богатства на гостиварскиот регион и да се соживеете со нивните длабочини, уникатност и тишина? Сега, на дланка ја имате пештерата Убавица во селото Ѓоновица!

Во рамки на проект за истражување на оваа локација од природното наследство на Гостивар, овозможена е 3Д виртуелна тура низ пештерата.

Проектот „Зајакнување на локалните капацитети за истражување и конзервација на пештерата Убавица во Ѓоновица“, кој започна во јуни 2018 година, го спроведува Спелеолошкото друштво Кораби од Гостивар. Во негови рамки беа реализирани истражувања, пронаоѓање на нови ендемични видови, податоци и анализи за биодиверзитетот во пештерата, анализа на квалитетот на пештерската вода и друго. Во активностите беа вклучени и врвни спелеолози од Италија, кои ги споделија своите искуства и знаења со гостиварските колеги.

Проектот, вреден околу 76 илјади долари се реализира во соработка со општината, преку УНДП и со финансиска поддршка на Европската Унија.

Кликнете на фотографијата за влез во пештерата Убавица:

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!