Поврзи се со нас

Гостивар

Не пропуштале пешаци, си добиле казни-Контрола во Гостивар

Објавено

на

Секторот за внатрешни работи Тетово нагласува дека континуирано презема мерки и активности за поголема безбедност на тетовско-гостиварското подрачје. Вчера (16 февруари) од 10 до 14 часот била спроведена акциска контрола, дали и колку од возачите им даваат предност, односно првенство на пешаците, во која се откриени и санкционирани вкупно 28 прекршоци (Тетово-20 и Гостивар-8). Најголемиот број од прекршоците се однесувале на непропуштање на пешаците на обележани пешачки премини.

Покрај ова, санкционирани, исто така, биле и 9 други видови сообраќајни прекршоци. На возачите-прекршители изготвени им се законски предвидените поднесоци и ќе се соочат со парични глоби кои се движат од 20 до 250 евра во денарска противвредност, а некои од прекршителите и со времено одземање на нивните возачки дозволи од три месеци до една година.

Секторот за внатрешни работи Тетово со уште едно укажување до возачите задолжително да им даваат предност на пешаците и секогаш да ги пропуштаат, а посебно да внимаваат на улиците каде нема обликувани тротоари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 1 ден

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена