fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Не се почитува носењето маски во Гостивар, казнети над 80 граѓани во еден ден

Објавено

на

Голем дел од граѓаните на подрачјето на Гостивар не ја почитуваат уредбата за задолжително носење на заштитни маски, што се покажува и преку полициските контроли. Пред неколку дена заради ваков прекршок беа казнети 106 лица, а во текот на изминатото деноноќие,  според статистиката на Секторот за внатрешни работи Тетово, прекршочни платни налози по тој основ добиле 83 граѓани. Непочитувањето ќе ги чини 20 евра.

Уредбата за задолжително носење на заштитна опрема за покривање на носот и устата се однесува и за отворен простор и за затворен, како што се средства за јавен превоз, маркети, банки, пошти, амбуланти, болници, институции.

Изминатото деноноќие нови решенија за изолација од Државниот санитарен инспекторат во Гостивар биле изготвени за 11 лица, а полицијата не регистрира прекршување на полицискиот час.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!