fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Не се почитува закон – Казни за над 20 возачи во Гостивар за пребрзо возење

Објавено

на

Секторот за внатрешни работи Тетово периодов спроведува континуирани акциски контроли за брзина на движење по улиците и патиштата на гостиварското и тетовското подрачје. Контролите потврдуваат дека значителен дел од возачите не ги почитуваат правилата и прописите и возат пребрзо, со што ја загрозуваат сопсtвената, но и безбедноста на другите учесници во сообраќајот. Да потсетиме, дека брзото возење е водечка причина за сообраќајните несреќи во регионот.

Во последната акција биле откриени вкупно 27 пречекорувања на дозволената брзина надвор од населено место и тоа 13 во гостиварско и 14 во тетовско. Најмногу од пречкорувањата, вкупно 20 биле за 30 до 50 километри на час.

Во населено место пак бил констатиран 31 прекршок, во Гостивар 10 и во Тетово 21. Најголемиот број од нив биле од 10 до 30 километри на час.

Откриените прекршоци санкционирани се со 49 мандатни платни налози, од кои 31 за возачи во тетовско и 18 за возачи во гостиварско, соопшти полицијата. Биле изготвени и шест прекршочни налози и три писмени опомени.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!