Поврзи се со нас

Гостивар

Не се знае кога Комисијата од Влада ќе одлучува за недоделените 25 социјални станови во Гостивар

Објавено

на

Од вкупно 70 социјални станови во Гостивар се доделија 45, додека 25 и натаму остануваат празни. Како што веќе објави Gosivarpress.mk нераспределените станови треба да се префрлат во надлежност на  Комисијата за станбени прашања при Владата и заинтересираните граѓани директно таму да поднесуваат документи. Но, кога ќе почнат процедурите се‘ уште не е точно дефинирано.

Одговарајќи на новинарско прашање, министерот за траспорт и врски Благој Бочварски ја појасни постапката, но не даде временска рамка.

„Остануваат за распределба уште 25 станбени единици. Со цел постапката да продолжи понатаму имаме една процедури во која со одлука на Влада ќе овозможиме становите да се префрлат кај станбената комисија при Влада која ќе продолжи со нивната распоределба. Во тој момент кога ќе биде донесена одлуката, ќе ја информираме јавноста со цел да можат граѓаните да продолжат со апликација во станбената комисија при Владата и таму да им се разгледуваат сите документи и сите постапки со цел да се одлучи дали ги исполнуваат условите и секако ако ги исполнуваат, да добијат стан“, рече министерот.

Конечната ранг листа по огласот за распределба на социјалните станови во Гостивар беше објавена во јули годинава. На 45 семејства добитници на станови клучевите им беа врачени денес на јавен настан.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 1 ден

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена