Поврзи се со нас

Гостивар

Не се знае кога Комисијата од Влада ќе одлучува за недоделените 25 социјални станови во Гостивар

Објавено

на

Од вкупно 70 социјални станови во Гостивар се доделија 45, додека 25 и натаму остануваат празни. Како што веќе објави Gosivarpress.mk нераспределените станови треба да се префрлат во надлежност на  Комисијата за станбени прашања при Владата и заинтересираните граѓани директно таму да поднесуваат документи. Но, кога ќе почнат процедурите се‘ уште не е точно дефинирано.

Одговарајќи на новинарско прашање, министерот за траспорт и врски Благој Бочварски ја појасни постапката, но не даде временска рамка.

„Остануваат за распределба уште 25 станбени единици. Со цел постапката да продолжи понатаму имаме една процедури во која со одлука на Влада ќе овозможиме становите да се префрлат кај станбената комисија при Влада која ќе продолжи со нивната распоределба. Во тој момент кога ќе биде донесена одлуката, ќе ја информираме јавноста со цел да можат граѓаните да продолжат со апликација во станбената комисија при Владата и таму да им се разгледуваат сите документи и сите постапки со цел да се одлучи дали ги исполнуваат условите и секако ако ги исполнуваат, да добијат стан“, рече министерот.

Конечната ранг листа по огласот за распределба на социјалните станови во Гостивар беше објавена во јули годинава. На 45 семејства добитници на станови клучевите им беа врачени денес на јавен настан.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 недела

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 3 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена