Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Не заборавајте да пиете повеќе вода! Еве зошто…

Објавено

на

  Човечкото тело губи вода преку пот, урина, па дури и преку дишење секој ден. Со оглед на тоа што нашите тела се составени од 60 проценти вода, важно е да ја надополните изгубената течност со пиење доволно и редовно. Се препорачуваат шест до осум чаши вода на ден, но тоа зависи и од општото здравје, климата во која живееме и количината на вежбање.

  Соодветната хидратација, меѓу другото, ја одржува нормалната функција на мозокот и работата на цревата, додека дехидрацијата може да предизвика различни краткорочни и долгорочни проблеми, а кои се тие проблеми, прочитајте подолу.

  Урина во темна боја

  Бојата на урината најбрзо ќе ви открие ако сте дехидрирани. Здравата боја на урина е бледо жолта или транспарентна. Ако сте дехидрирани, може да стане потемно, бидејќи е помалку разредено – ова е знак да пиете повеќе вода.

  Желба за слатко

  Се јавува особено во попладневните часови, а ние посакуваме слатки затоа што црниот дроб се бори со претворање на гликоген во гликоза (шеќер) за крвотокот поради недоволно внесување вода.

  Глад

  Ако се уште чувствувате глад после јадење, дехидрираноста може да биде виновна. Умерената дехидрација телото честопати погрешно ја толкува како глад, поради што копнееме по друга закуска, а всушност ни треба чаша вода.

  Сува уста

  Сувата или леплива уста е еден од најлогичните знаци на дехидратација. Лековите или стареењето исто така можат да бидат причина, но во секој случај вреди да се провери дали водата ќе помогне во решавањето на проблемот.

  Главоболка

  Главоболките предизвикани од дехидрираност можат да бидат со различен интензитет, од досадна и лесна до изнемоштена. Оваа болка е предизвикана од привремено намалување на волуменот на мозокот поради губење на течности. Мозокот полека се повлекува од черепот, предизвикувајќи го ова непријатно чувство. Кога пиете вода, мозокот ќе се врати во нормален волумен и тогаш главоболката треба да престане.

  Поспаност

  Следниот пат кога ќе добиете попладневна поспаност, задолжително испијте чаша вода со шолја кафе (ако ја пиете). Чувството на замор е чест знак на дехидратација.

  Грчеви во мускулите

  Во светот на трките, преовладува теоријата дека пиењето големи количини на вода може да спречи грчеви во мускулите, а некои лекари веруваат дека недостаток на вода во голема мера ја намалува циркулацијата на крвта неопходна за нормално функционирање на мускулите. Ова потоа може да предизвика грчеви во мускулите, особено за време на вежбање.

  Лош здив

  Дехидрацијата исто така може да предизвика лош здив. Добрата вест е дека решението може да биде едноставно: пиењето вода може да поттикне формирање на плунка што ќе ја исчисти усната шуплина од бактерии кои предизвикуваат лош здив.

  Сува кожа

  Понекогаш е тешко да се направи разлика помеѓу дехидрирана кожа, која може да се реши со доволен внес на вода и сува кожа, што е тип на кожа. Сувата кожа обично се затегнува, чеша и е иритирана. Дехидрираната кожа, од друга страна, е досадна, затегната и често ронлива. Без разлика дали вашата кожа е дехидрирана или природно сува, чаша вода е добар избор и во двата случаи.

  Лоша концентрација

  Дехидрацијата има повеќе од физички симптоми. Понекогаш дури и лесната дехидратација може да биде доволна за да отежне концентрацијата и за едноставни задачи. Ова не значи намалување на менталните способности, но поради дехидрација овие задачи може да се согледаат како потешки, како и напор да се задржи фокусот. Ова за возврат може да предизвика чувство на раздразливост, а кога ќе почнете да се чувствувате така, знаете што да направите – да испиете чаша вода.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 1 час

  Одлука за старт на постапка за концесионерство за Аква Парк во Гостивар

  Вестипред 2 часа

  Српски Телеком основа компанија во земјава

  Македонијапред 2 часа

  ССМ апелира да се реши статусот на околу 4700 наставници и стручни соработници

  Што, како, каде?!пред 3 часа

  Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра маркети

  Гостиварпред 3 часа

  Бигорски ќе го одбележи Илинден со Света литургија и Молитва за татковината

  Што, како, каде?!пред 4 часа

  50 % попуст на сите прегледи во Систина Офталмологија Тетово и Гостивар

  Гостиварпред 5 часа

  Расте бројот: 74 нови случаи на коронавирус, 7 во Гостивар

  Гостиварпред 5 часа

  Нападнат фудбалер на улица во Гостивар

  Македонијапред 6 часа

  МТСП: Стечајните работници кои ги исполнуваат условите за надомест со новиот Закон да се пријават во АВРСМ

  Музикапред 7 часа

  DJ METTO, Superhiks, Dina Jashari и Stoned Hedge вечерва на The Park Festival во Гостивар

  Занимливостипред 7 часа

  Најскапата порција помфрит во светот чини 200 долари

  Вестипред 8 часа

  „Отворен Балкан“ – една економија, без царини, без задржувања на границите и со сто проценти слободна трговија

  Вестипред 9 часа

  Православен празник Света Марина (Огнена Марија)

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ: Нова месечна акција со БОНУС поени (16.07.21 – 15.08.21)

  Гостиварпред 2 недели

  Почна официјалниот дел од Галичка свадба 2021, следете го преносот во живо

  Македонијапред 2 недели

  Изгласан Законот за изградба на автопатите Тетово – Гостивар, Струга – Ќафасан и Прилеп – Битола (ПВТ)

  Гостиварпред 2 недели

  Претреси и апсења на дилери на дрога во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар лишена од слобода девојка кај која е најден кокаин

  Македонијапред 2 недели

  Отворен привремениот граничен премин Стрезимир – Рестилица

  Гостиварпред 2 недели

  КОНКУРС за поезија од млади автори

  Гостиварпред 1 недела

  Mаж физички нападнал вработена во Службата за брза помош во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Приведен 18 годишник од гостиварско, се сомничи за обљуба на малолетна роднина

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварец ја малтретирал неподвижната сопруга и ја оставал без лекови и храна

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварската полиција одзеде 5 патнички моторни возила заради бучавост

  Еден ден со..пред 6 дена

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 3 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 6 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 6 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 10 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 12 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!