Поврзи се со нас

Македонија

Недела неработен ден, наверојатно по завршување на изборите

Објавено

на

  • Shqip

Пред официјалниот почеток на кампањата за локалните избори што треба да се одржат на 17 октомври, пратениците не успеаја да ги донесат измените на Законот за работни односи со кои недела требаше да се прогласи за неработен ден за повеќето дејности. Тие, иако требаше да бидат донесени порано и да почнат да се применуваат од 1 октомври, најверојатно ќе бидат усвоени по завршување на локалните избори, со оглед на тоа што беше најавено дека Парламентот дотогаш нема да заседава.

Законските измени заглавија на второ читање на собраниската Комисија за труд и социјална политика, на која требаше да има амандманска расправа, а на неодредено време беше одложена и пленарната седница на чиј дневен ред беше ова законско решение.

Поради роковите околу претстојните локални избори до крајот на следниот месец нема да се одржуваат седници во Собранието, што значи дека овие измени нема да се донесат според рокот предвиден од Владата.

Власта ја обвини опозицијата за кочење на донесувањето на ова законско решение, бидејќи, како што нагласуваат, ја закочила амандманската расправа на седница на Комисијата. Од СДСМ велат дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието наместо да се посветат на интересите на граѓаните, се посветени на блокади, деструкции за лични и партиски интереси.

Според партијата, во Комисијата за труд и социјална политика, „деструктивното ВМРО-ДПМНЕ ги кочи измените на законот со кои недела станува неработен ден за 92 отсто од работниците“.
-ВМРО-ДПМНЕ е насочена директно против интересите на граѓаните и интересите на државата како ниту една друга опозиција во светот. Таквото деструктивно однесување граѓаните го ценат и соодветно ќе го казнат и на овие избори,  велат од СДСМ

Од ресорното Министерство за труд и социјална политика потенцираат дека не ја разбираат, како што велат, блокадата на ова законско решение со оглед на тоа што за него бил постигнат општествен консензус и оти тоа било усогласено и со синдикатите и со работодавачите.

-Упатуваме апел до пратениците на опозицијата, да покажат одговорност за остварување на правата на работниците кои произлегуваат од ова законско решение. Со тоа ќе  се создадат услови да помине Предлог-законот за недела ден на неделен одмор низ собраниска процедура. Секое доцнење значи пролонгирање на примената на ова право кое работниците го очекуваат, велат од МТСП за МИА.

Од опозицијата пак, пак, велат дека немале намера да го кочат носењето на ова законско решение, иако сметаат дека тоа нема да овозможи недела неработен ден за сите граѓани, поради предвидените 40-тина исклучоци кои ќе работат во недела, туку дека само барале точката од невниот ред да се дополни со информација за пожарот во кој изгоре модуларната ковид болница во Тетово заедно со уште 14 лица, што власта не го прифатила. Собранието, велат работи во хаос и за тоа е виновна власта.

-Најлесно им е вината да ја префрлат на опозицијата. А, на опозицијата работа и е во Парламентот да укажува на сите оние неправилности кои што планираат од Власта да ги спроведат, на оној хаос кој што се воведува на комисиите кои што се предводени од нивните претседатели, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Иницијатор на измените за недела неработен ден е Сојузот на синдикатите на Македонија од каде велат дека суштината на социјалниот дијалог е да се почитува договореното и оти така јакне довербата помеѓу социјалните партнери. Така, велат од ССМ, тие се мотивираат за унапредување на системот на преговарање како начин за уредување на законите и националните политики и стратегии. За пробивањето на роковите треба да постојат сериозни причини за кои треба како единствен  репрезентативен синдикат да бидеме навреме информирани.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Македонијапред 2 часа

Баровите и дискотеките може да работат, од 15 ноември нови правила за влез во локали

Локални избори 2021пред 4 часа

Бејта во придружба на Филипче во посета на Дутлок: Поддршка од Владата за проектите во Гостивар

Вестипред 7 часа

Повик за десет стипендии за 2021/2022 година на Политехничкиот универзитет во Италија

Локални избори 2021пред 8 часа

Алтернатива ја потврди поддршката на коалициските кандидати во Гостивар, Врапчиште и уште 5 други општини

Македонијапред 9 часа

Нови 511 позитивни на корона, 10 смртни случаи

Гостиварпред 10 часа

Во Гостивар приведено лице заради нарушување на ЈРМ

Гостиварпред 12 часа

Пораст на бројот на заразени со коронавирус во земјава, во Гостивар мирно

Гостиварпред 13 часа

Нападнат и ограбен малолетник на улица во Гостивар

Македонијапред 14 часа

Зимското сметање на времето почнува во предизборната ноќ меѓу 30 и 31 октомври

Здравје и убавинапред 15 часа

Пет намирници за подобра меморија

Здравје и убавинапред 1 ден

Неколку свети за побистар ум

Локални избори 2021пред 1 ден

„На Ахмети му посакувам успешна пензија за месец-два“ – рече Таравари

Локални избори 2021пред 1 ден

Бејта заедно со Нуредини и Бочварски во посета на Циглана

Вестипред 2 недели

КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

Гостиварпред 2 дена

МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

Локални избори 2021пред 3 дена

Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

Гостиварпред 2 недели

Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

Гостиварпред 1 недела

DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

Локални избори 2021пред 2 недели

Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

Гостиварпред 2 недели

Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

Гостиварпред 4 дена

Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

Локални избори 2021пред 2 недели

Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

Македонијапред 2 недели

Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

Локални избори 2021пред 3 дена

Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

Локални избори 2021пред 3 недели

Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

Спортпред 2 месеци

КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

Спортпред 5 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 5 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 5 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 5 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 6 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 9 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 9 месеци

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

Гостиварпред 1 година

ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

Спортпред 1 година

Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

Отворени работни места во Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!