fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Неделава 59 новозаразени од корона, 121 оздравен – Таравари: Ако внимаваме сите, вирусот помалку ќе се шири

Објавено

на

Од почетокот на месец август гостиварскиот регион се наоѓа во највисоката фаза на ризик од ширење на коронавирусот. Заедно со Скопје, Штип и Куманово, Гостивар има широка распространетост на пренесување на заразата. Според статистиките на Министерството за здравство изминатите 5 дена, од понеделник до петок, потврдени се 59 новозаболени лица.

Анализите на медицинските служби покажуваат дека повеќето од новите пациенти се со поблаги симптоми или се асимптоматски. Тие немаат потреба од хоспитализација и остануваат во двонеделна домашна изолација.

Порастот на позитивни во Гостивар е очекуван, со оглед дека тестови се прават на поголем број на граѓани, смета првиот човек на општината, повторувајќи го апелот да се почитуваат мерките.

„Нема што да се прави, состојбата со коронавирусот во државата нема контрола. Тоа што го поминаа другите градови пред нас, сега го поминува Гостивар. Имавме мирна ситуација, но сега бројките се поголеми, очекувано, со оглед дека повеќе луѓе се тестираат. Мојата препорака до сите граѓани останува: носете маска и држете дистанца. Ако внимаваме сите, помалку ќе се шири вирусот, ако не внимаваме, бројките ќе продолжат да растат.“, рече градоначалникот Арбен Таравари.

Охрабрува податокот што неделава на подрачјето на Гостивар има 121 оздравен пациент, што е двојно повеќе од бројот на новозаразени.

Од почетокот на пандемијата во гостиварскиот регион со коронавирус вкупно се дијагностицирани 623 лица. Моментално активно болни се 264.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 2 недели

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Спортпред 3 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Гостиварпред 4 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!