fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Неделен извештај за корона: Во Македонија над 7.300, во Гостивар 284 нови случаи

Објавено

на

Во периодот од 9 до 15 ноември во земјава се регистрирани 7.355 нови позитивни случаи на коронавирус, додека во регионот на Гостивар 284.

Во неделниот извештај Институтот за јавно здравје наведува дека межу новозаразените најзастапена е возрасната група на лица на возраст над 60 со 22,4%. Голем број на заболени се регистрира и кај лицата во возрасните групи од 30-39 год (20,3%), 40-49 (19,5%), 50-59 (19,2%) и 20-29 (13,1%). Најмал број е регистриран кај децата од 0-9 (1,6%) и 10-19 години (3,9%).

Во однос на дистрибуцијата по пол, пријавени се 3.731 (50,7%) лица од машки и 3.624 (49,3%) од женски пол.

По добиени 2 негативни теста за присуство на SARS-CoV-2 или со употреба на новиот алгоритам, како оздравени се водат 3.524 лица кои биле хоспитализирани или на домашно лекување.

Во овој период пријавени се 172 смртни случаи од 23 града, зголемување од 35,4% во однос на минатата недела. Во однос на возраста, 135 лица биле над 60 години, 26 лица на возраст од 50-59 години, 9 смртни случаи се пријавени од возрасната група 40-49 години и два случаи во возрасната група од 30-39 години.

Во однос на симптомите кои се пријавени кај заболените лица, најчесто се регистрирани температура (68,9%), малаксаност (41,5%), кашлица (39,8%), главоболка (19,4%), болка во грло (15,7%), мускулна болка (13,9%), треска (13,2%), ослабен осет за мирис и/или вкус (11,5%) и отежнато дишење (10,0%).

Од случаите кои се епидемиолошки истражени кај 23,3% од дијагностицираните лица не се регистрирани симптоми на заболувањето.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ ЛЕГАЛИЗИРА МАРИХУАНАТА ВО ЗЕМЈАВА?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!