fbpx
Поврзи се со нас

Рецепти

Неделен рецепт – Пица ролат со готови кори

Објавено

на

Вкусот на пица е еден од омилените на голем дел од луѓето. Ако сакате ист вкус, во малку поинаква варијатна пробајте го овој рецепт – пица ролат со готови кори.

состојки:

500 гр. готови кори за пита

200 мл. јогурт

Кечап

Шунка (по избор)

200 гр. кашкавал

печурки

4 јајца

2 лажици масло за готвење

Лажичка прашок за пециво

Оригано, сол, сусам, пармезан

подготовка:

Најпрво направете ја смесата за премачкување на корите со матење на јајцата, маслото, јогуртот, прашокот за пециво и солта. Убаво да се соедини. Потоа секоја кора премачкувајте ја со оваа смеса. Кога ќе дојдете до десеттата кора врз неа распоредете го филот од рендани шунка и кашкавал, сецкани печурки, оригано и кечап. Продолжете со редење на останатите кори и премачкување на секоја со смесата. Кога ќе завршите завиткајте во ролат, пак премачкајте и посипете со сусам или пармезан. Печете во загреана рерна на 180 степени, додека не зарумени (околу половина час).

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 2 недели

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 3 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Гостиварпред 4 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!