fbpx
Поврзи се со нас

Рецепти

Неделен рецепт – Потпечени шампињони со ајвар

Објавено

на

Идеја плус што да подготвите за ручек, за да го соберете семејството на трпеза е секогаш добредојдена. Ако сте љубител на печурките, овој рецепт многу ќе ви се допадне. А и лесно се подготвува.

Состојки:

2 главици кромид
300 гр свежи шампињони
5-6 лажици ајвар
сол, бибер, оригано
1 лажица буковец

Подготовка:

Најпрво, кромидот и печурките ги сецкаме и ги ставаме во тава на масло да се пропржат 5 – 7 минути. При крајот на пржењето ги додаваме ајварот и другите зачини и целото јадење го префрламе во тавче, во кое залеваме малку вода. Во загреана рерна се потпекува 10-15 минути. Ова јадење може да ви биде главно јадење или како прилог со месо.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 6 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!