Поврзи се со нас

Гостивар

Недостиг на гинеколози во болницата во Гостивар, цел товар врз грбот на 4 доктори

Објавено

на

Недостигот на лекари специјалисти во гинеколошко-акушерското одделение на болницата во Гостивар носи тешкотии во работата и организацијата. Подолг период одделението е останато со само четири гинеколози, откако исто толку колеги претходно им се пензионираа. На голем регион каков што е гостиварскиот, да се функционира со четири лекари е навистина проблем, потенцира раководителот на одделението д-р Агим Јакупи, изразувајќи загриженост што во догледно време решение не се гледа.

„Ова е долгогодишна проблематика, и не е само во Гостивар туку во целата држава, имаме се помалку и помалку доктори гинеколози, нема кој да ги замени тие што се пензионират. Јас за ова сум алармирал уште пред десет години, затоа што доктор специјалист не се создава преку ноќ. Најмалку 5 години е специјализацијата, а потоа уште 3-4 години да стекне искуство, знаење во пракса, за да може да работи самостојно, да стекне сигурност во себе. Но, за жал состојбата е таква каква што е. На нашето одделение останавме само четворица доктори да ја вршиме истата работата како кога бевме осум. Еве на пример двајца од нас кога заминуваат на одмор, другите двајца мора да остануваат дежурни секоја втора ноќ. Тоа е повеќе од напорно. Се мачиме, тешко ни оди, и не очекувам дека брзо ќе се реши овој проблем. Имаме две докторки пратено на специјализација, но тие се во почетна фаза, значи најмалку уште 4-5 години ќе биде вака“, вели д-р Јакупи додавајќи дека дополнително е загрижувачки што за две години уште еден од гинеколозите ќе се пензионира.

„Да не зборувам што ќе се случува, ако не дај боже некој од нас се разболе и не може да доаѓа на работа. Се помалку имаме и физичка моќ да ги издржиме овие напори, дај боже да не служи здравјето и да издржиме“, вели докторот.

Што се однесува до средно медицинскиот персонал, оценката е дека ситуацијата е подобра односно, има доволно сестри на одделението за да се завршуваат обврските и работата.

На гинеколошко-акушерското одделение во болницата „Д-р Ферид Мурад“ во Гостивар годишно се опслужуваат над 2.500 пациентки, опфаќајки прегледи, контроли, оперативни зафати, породувања, разни третмани и друго.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Здравје и убавинапред 33 минути

Што да се јаде, а што да се избегнува за време на топлите денови?

Гостиварпред 2 часа

Сообраќајна акција насочена кон мотоциклистите, во Гостивар 22 казни

Македонијапред 3 часа

Составот на новата влада ќе биде доставен во Собрание во вторник

Гостиварпред 4 часа

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Македонијапред 4 часа

МОН препорача скратени часови и проветрување на училниците поради жешкото време

Гостиварпред 5 часа

Метео аларм за нестабилно време со порој и грмежи во четврток и петок

Гостиварпред 6 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Тешко повреден малолетен пешак во Гостивар

Гостиварпред 7 часа

Продажбата на курбани во Гостивар дозволена само на Сточниот пазар во Фазанерија

Гостиварпред 6 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена