Поврзи се со нас

Гостивар

Недостига кадар во Апелација Гостивар, 1.049 предмети останати за решавање

Објавено

на

Проблемот со недостиг на судии и друг кадар во Апелациониот суд во Гостивар се провлекува со години. Според систематизацијата, судот треба да има 16 судии (заедно со претседателот), а гостиварска Апелација моментално функционира со вкупно 12. Судот кубури и со административен и технички персонал, во кој оддел, во текот на годинава имало само едно вработување.

Овие состојби ги посочи претседателот на Апелациониот суд во Гостивар, Беким Мехмеди на денешната средба со медиумите, по повод Европскиот ден на граѓанска правда, 25 Октомври.

„Екипираноста е проблематична со стручен кадар. Конкретно во административен и технички сектор имало само едно вработување. Недостигот на судии е неколку годишен проблем што се провлекува. Функционираме со капацитет од 70%, од тоа што треба да биде согласно законот.“, рече тој.

Апелација на почетокот на оваа година имала 941 предмет од претходната и примила нови 2.338 предмети. До сега биле решени 2230 предмети, а останати се 1.049 за решавање.

Како друг проблем Мехмеди ја посочи тешката достапност на судот за повозрасните и лицата со посебни потреби, со оглед дека просториите се наоѓаат на трети кат во објект без лифт.

„Пристапот е една од проблематичните точки, на трет кат сме, пристапот за постарите лица или оние со попреченост, скоро е и неовозможен. Имаме ситуации кога стари, изнемоштени не можат да се качат по скалите, па бараме помош некако да ги донесеме горе“, вели претседателот.

Апелациониот суд во Гостивар е надлежен да постапува по жалби на донесени одлуки од првостепените судови во Гостивар, Тетово, Дебар и Кичево, и во случај на судир на надлежности меѓу овие основните судови. Функционира со три оддели и тоа кривичен, граѓански и оддел за судска пракса.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена