fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Неколку гостиварски училишта побарале настава со физичко присуство, ќе пресече Министерството

Објавено

на

Во кои училишта на гостиварска територија, учениците ќе се вратат во клупите, а каде ќе се учи онлајн, ќе одлучи Министерството за образование. Дел од образованите установи побарале настава со физичко присуство, дел се изјасниле за учење преку интернет, а некои сметаат дека најпогоден им е комбиниран модел.

Општината ги испрати барањата и го очекува одговорот од Министерството и комисијата што треба да ги изврши проверките на условите во школите.

Ние правиме големи напори наставата да почне со физичко присуство, секако таму кадешто има услови. Последниот збор ќе го има Министерството за образование и зависно состојбата со коронавирусот. Ние ги поднесовме барањата, а комисијата ќе одлучи. На пример во средното економско училиште, каде има помал број на ученици може да се организира настава со физичко присуство. Во медицина, поради голем број на ученици да продолжат онлајн, додека во гимназија и техничко најверојатно ќе биде комбинирано. За основните училишта – во ОУ „Гоце Делчев“ и “М.К.Ататрурк“ онлајн, освен за децата од 1 до 3 одделение кои треба да одат со физичко присуство.  ОУ „Исмаил Ќемали“ и „Единство“ бараат настава со физичко присуство за сите ученици. Во руралните средини, сметаме дека не е е проблем децата да се вратат во училиште, затоа што паралелките се со малку ученици.“, изјави Аслијан Снопче, раководител на Сектор за образование во О.Гостивар.

Новата учебна година ќе започне на 1 октомври. До тогаш, училиштата треба целосно да се подготват за настава, без оглед на моделот според кој ќе ја организираат.

Предизвикот е особено голем за училиштата каде учењето ќе биде со присуство на децата, со оглед на строгите протоколи за заштита од коронавирус.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 34 минути

Видео упатство: Како ученикот да се најави на Платформата за далечинско учење

Занимливостипред 4 часа

Секогаш е интересно да научите нешто ново за себе – Занимливости за човековата психа

Гостиварпред 6 часа

Во регионот на Гостивар 6 оздравени, 3 нови случаи, 1 починат, во земјава 148 новозаразени со ковид

Македонијапред 6 часа

Грантови од 3.000 до 10.000 евра ќе добијат рестораните за свадби

Македонијапред 7 часа

Премиерот Заев најави 31 мерка за поддршка на стопанството и граѓаните

Гостиварпред 7 часа

Празничниот викенд за 11 Октомври ќе биде „Викенд без ДДВ“ и ќе важи за домашни производи и ИТ опрема до 500 евра

Гостиварпред 11 час

Возачите во Гостивар крајно недисциплинирани – 101 казна во акцијата на МВР

Гостиварпред 12 часа

„Кокошка“ со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!