fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Неколку интересни факти за најпедантната земја на светот – Ако не пуштите вода во тоалет, казна 500 долари

Објавено

на

Поради својата стратешка позиција, Сингапур е наречен Гибралтар од Азија, а на малајски јазик „Сингапур“ значи „Лав град“.

Во земја со огромно богатство, постојат прилично чудни и бизарни правила, а некои од нив ќе ги научите во оваа кратка презентација, во овие 11 интересни факти за единствениот Сингапур.

1. Светската организација за тоалети (да, постои) е основана во Сингапур. И со оглед на тоа што Сингапурците многу внимаваат на чистотата, ако не пуштите вода по користење на тоалетот, може да бидете казнети со 500 УСД!

2. Граѓаните на Сингапур можат да гласаат на британските избори. Да, земјаta е членка на Комонвелтот и со самото тоа нејзините граѓани може да го користат тоа право.

3. Земјата се простира на вкупно 63 острови и не е препорачливо да шетате баш на сите, затоа што тие се ненаселени или служат како воени и индустриски зони.

4. Пиењето пијалоци „на небо“ тука е скоро па возможно затоа што има еден бар на врвот од облакодер на висина од 282 метри, што е највисокиот бар на врвот на една зграда во светот.

5. Сингапур е една од трите земји кои немаат капитал . Другите две се Монако и Ватикан.

6. Во земјата постојат четири официјални јазици: англиски, мандарински, тамилски и малезиски.

7. Најголемата фонтана на светот се наоѓа во Сунтек, а за тоа се потрошени шест милиони долари.

8. На санскритски јазик, Сингапур се преведува како Град на лавовите. Интересно, сепак, тука нема лавови воопшто.

9. На Универзитетот во Сингапур, многумина се израдуваа кога автоматите за кока-кола почнаа бесплатно да делат лименки откако ќе ги прегрнат.

10. Ако се верува на една британска студија, тука луѓето одат најбрзо, со просек од 6,15 км на час. 

11. Гумите за џвакање се забранети , но на странците им е дозволено при влез да донесат две пакетчиња. Повеќе од тоа се смета за обид за криумчарење.

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!