fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Неколку интересни и необични факти…

Објавено

на

1. Сетилото за вкус кај пеперутките се наоѓа на нозете.

2. Крекањето на патката не создава ехо. Никој не знае зошто.

3. За само десет минути ураганот ослободува енергија повеќе од сето постоечко нуклеарно оружје во светот.

4. Околу сто луѓе секоја година умираат од давење со хемиско пенкало.

5. 20% од њујоршките таксисти се тукушто пристигнати емигранти.

6. Луѓето во просек, повеќе се плашат од пајак одколку од смрт.

7. 30% од мажите кои користат мали огласи за состаноци со жени, се веќе женети.

8. Слонот е единствено животно кое не може да скокне.

9. Само една личност од две милијарди може да доживее над 150 години.

10. Кравата можете да ја натерате да се качи по скали, но да ја натерате да слезе… нема шанси!

11. Жените трепкаат безмалку два пати повеќе од мажите.

12. Физички е невозможно човек да си го лижне сопствениот лакт.

13. Полжавот може да спие 3 години.

14. Не постои збор во англискиот јазик кој може да се римува со “month“.

15. Нашите очи се иста големина како и кога се раѓаме, но носот и ушите не престануваат да растат.

16. Електричниот стол го измислил забар.

17. Сите поларни мечки се левучари.

18. Нојот има поголемо око од мозок.

19. TYPEWRITER е најдолгиот англиски збор кој може да се состави од букви од само еден ред од тастатурата.

20. “Go“ е најкратката потполна реченица во англискиот јазик.

21. Крокодилот не може да го испружи (извлече) јазикот.

22. Запалката за цигара е измислена пред ќибритот.

23. Американците во просек, јадат 13,5 хектари пица дневно.

24. Безмалку секој што ќе го прочита овој текст ќе проба да го лижне својот лакт. (Туку што се обидовте, нели?)

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!