Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Неколку начини за грижа за вашата тетоважа

Објавено

на

  Без оглед на тоа дали имате мала тетоважа или вашето тело е покриено со цело уметничко дело, важна е редовната грижа и одржувањето на тетовираните делови од вашето тело. Водете се по ова упатство за нега за потполно за да ја заштитите вашата тетоважа.

  Негувајте ја тетоважата

  “Како што е важна негата на рани исто така важна е и негата за тетоважата, особено веднаш по тетовирањето. Користете Bepahten на секои 3 часа две недели по тетовирањето”, советува тату-уметникот Ри Харис.

  Воздржете се од чешање

  “Додека закрепнувате непосредно по тетовирањето, чувствувате чешање. Воздржете се од тоа бидејќи влијае на квалитетот на бојата на тетоважата. Дајте се од себе да не ја триете и чешате тетоважата и чешањето ќе помине само од себе”, објаснува сопственикот на Рокалили Катс, кој се наоѓа во Лондон.

  Најголемиот непријател на тетоважите

  Предрасудите на вашата мајка не се најголемиот непријател на вашата тетоважа туку тоа е сончевата светлина. Изложувањето на сонце придонесува вашата тетоважа да почне да бледнее, па така секогаш користете крем за заштита од сонце. Тетоважата ќе ви остане со години на вашето тело затоа грижејте се за неа.

  Хидратирајте го тетовираниот дел од вашето тело

  Драстичните промени во телесната тежина може да доведат до промена на вашата тетоважа. Промените на телото кај повеќето луѓе не влијаат на изгледот на тетоважата, но сепак кожата треба да биде соодветно хидрирана. Исто така избегнувајте ги диетите со јо-јо ефект бидејќи покачувањето и смалувањето на телесната тежина секако ќе влијае на вашата тетоважа.

  Добро размислете за отстранување на тетоважата

  Не сте задоволни со изгледот на вашата тетоважа или пак е стара и ви здосади? Сепак добро размислете пред да го направите чекорот за отстранување.

  “Кога ќе ја отстраните тетоважата вашата кожа ќе добие сосема нов изглед. Отстранувањето на тетоважата ќе биде уште потешко ако е стара и бледа. Затоа добро размислете за можноста да ја освежите старата тетоважа со некои нови симболи”, предлага Ри Харис.

  Сподели на:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Локални избори 2021пред 3 часа

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Локални избори 2021пред 5 часа

  ДИК ги соопшти конечните резултати, во вториот круг ќе се гласа во 44 општини

  Гостиварпред 7 часа

  Гостиварската полиција вчеравечер приведе две лица

  Спортпред 8 часа

  КК Гостивар денеска од 18 часот ќе го нагости Работнички

  Здравје и убавинапред 9 часа

  Тиква – кралица на есента со импресивни придобивки за здравјето

  Македонијапред 10 часа

  Се празнува Денот на македонската револуционерна борба

  Локални избори 2021пред 11 часа

  ДИК ќе ги соопшти конечните резултати од првиот круг на локалните избори

  Гостиварпред 1 ден

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 1 ден

  411 новозаразени со корона во земјава во последното деноноќие

  Вестипред 1 ден

  Вештачката интелигенција во борбата против смртоносните вируси

  Гостиварпред 1 ден

  Основниот суд Гостивар ги отвора вратите за граѓани, студенти и ученици по повод Европскиот ден на правдата

  Македонијапред 1 ден

  ЗНМ: Надлежните итно да постапат за нападите врз новинари, креираната атмосфера е предупредувачка и мора веднаш да престане

  Гостиварпред 1 ден

  25 годишна девојка приведена и задржана во ПС Гостивар

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 5 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 1 недела

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Гостиварпред 6 дена

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Гостиварпред 4 дена

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Градоначалникот во заминување прави диви депонии и илегален бизнис со отпадот

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар приведена млада жена заради агресија и закани кон сопругот

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!