Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Неколку напитоци што помагаат против воспаленија

Објавено

на

  Доколку има замор, болки во зглобовите, проблеми со кожата и варењето, можно е човекот да се соочува со воспаление. Една од тие појави е хроничното воспаление со низок степен – кога имунолошкиот систем во телото испумпува воспалителни супстанции како начин да се ослободи од повредите и болестите. Краткорочниот воспалителен имунолошки одговор помага да се одбраниме, но тоа не е добро кога трае подолго отколку што треба. Следат неколку напивки коишто може да помогнат во оваа состојба.

  Сок од ананас

  Еден од најмоќните антиинфламаторни лекови е бромелаинот – ензим кој се наоѓа во ананасот. Преглед на статии за бромелаин во списанието „Фудс“ ги истражува неговите многубројни терапевтски ефекти за третман на рак, изгореници, кардиоваскуларни болести поради неговите антикоагулантни својства. Тој ја намалува болката и воспалението во колената кај пациенти со остеоартритис. Сокот од ананас земен после вежбање може дури и да го ублажи воспалението после напорот бидејќи е богат и со калиум.

  Поголем дел од ова соединение се наоѓа во срцевината, па тоа може и да се исцеди јадрото за да се направи вкусен противвоспалителен еликсир.

  Топло млеко со куркума

  Овој портокалов зачин содржи моќно антиинфламаторно соединение наречено куркумин, коешто, бројни испитувања, помага во намалување на опасноста од повеќе хронични болести, како и за ублажување на воспалителните болки предизвикани од остеоартритис.

  Куркумата може да се додаде во оброкот и пијалаците, како чај или млеко.

  Зелен чај

  Зелениот чај е еден од најздравите напитоци. Полн е со антиоксиданти, а истражувањата покажуваат дека може да го подобри согорувањето на мастите и да го забрза метаболизмот. Во еден труд од оваа 2022 година, истражувачите велат дека полифенолите од зелениот чај ја зајакнуваат епителната бариера во цревата и го поддржуваат здравиот микробен состав на цревата.

  Супа

  Секој барем еднаш користел зовриена вода со месо како основа за супа, а веројатно и сте испиле една чинија барем еднаш во студен зимски ден. Таквата солена супа е прав еликсир на здравјето поради концентрацијата хранливи материи, витамини и амино киселини, кои поддржуваат здрав цревен микробиом.

  – Нашата најдобра одбрана од хронично воспаление е здравјето на нашите црева. Лошата здравствена состојба на цревата може да доведе до состојба позната како „пропустливи црева“, која се карактеризира со компромитирана цревна слузница која дозволува нездравите супстанции да протекуваат во Вашиот крвоток, предизвикувајќи воспаление. Супата е богата со колаген, желатин, глицин, глутамин и хидроксипролин, а сите тие имаат бројни клинички студии кои укажуваат на нивната способност да го намалат воспалението, вели нутриционистката Саманта Пресичи.

  Други истражувања посочуваат дека сѐ тоа е делотворно и против артритисот.

  Чај од ѓумбир

  Ова растение се користи илјадници години за смирување стомачни тешкотии и мачнини, но и за намалување на болката. Истражување на Универзитетот на Мајами ги спореди влијанието на екстракт од ѓумбир со плацебо кај 247 пациенти кои страдаат од остеоартритис на коленото и откри дека ѓумбирот ја намалува болката и вкочанетоста за 40 отсто повеќе од плацебото. Покрај неговите антиинфламаторни својства, истражувачите велат дека делува и како аналгетик.

  Сок од вишна

  Тој е корисен за намалување на опасноста од срцеви болести бидејќи, според научните податоци, може да го намали крвниот притисок и ЛДЛ (лошиот) холестерол. Научен труд од 2019 година во списанието „Нутриентс“ укажува дека влијанијата врз крвниот притисок и холестеролот може делумно да се припишат на антиоксидантните и противвоспалителни својства на сокот од вишна.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 10 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 12 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 14 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 16 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 17 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 17 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 18 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 20 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 21 час

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 22 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 23 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 2 дена

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена