Поврзи се со нас

Занимливости

Неколку непознати факти за гладијаторите

Објавено

на

  Римските гладијатори станаа многу популарни ликови во модерната култура, а денес знаеме релативно многу за овие воини. За жал, современите филмови прилично ја имаат нарушено вистинската слика за нив и нè убедија дека гладијаторските игри биле оргии на крв и неизбежна смрт. Но, историјата ни кажува една сосема друга приказна: тоа биле внимателно испланирани настани со гладијатори во кои пак биле вложени многу пари и труд. Премногу за животот на гладијаторот да се изгуби токму така.

  Гладијаторите во повеќето случаи ги преживувале борбите, дури и кога биле поразени

  гладијатори-1

  Нема сомнение дека гладијаторите ги ризикувале своите животи влегувајќи во амфитеатарот, но токму тој момент на опасност бил најважниот дел од играта. Според професорот Фриц Кринзингер од австрискиот археолошки институт, гладијаторите биле како денешните возачи на Формула 1, „Шумахери на античкиот свет“. При секој настап, биле изложени на сериозна опасност, но, како и денешните (екстремни) спортисти, тие биле подготвени да ги ризикуваат своите животи за нивниот спорт.

  Современата наука и археологија денес ни даваат подетален увид во животот на гладијаторот. Така, денес знаеме дека овие славни затвореници имале прилично добра медицинска нега. Нивните рани и фрактури биле брзо лечени, а за време на закрепнувањето биле подложени и на физички терапии. Историските документи потврдуваат дека некои гладијатори имале и свои приватни лекари и масери, а нивната диета била внимателно следена.

  Анализата на 100 борби со гладијатори од 1 век откри дека само 19 од вкупно 200 гладијатори го загубиле животот во арената. Тие едноставно биле премногу скапоцени за да умрат.

  Гладијаторите имале свои спонзори

  гладијатори-2

  Како и во денешните спортови, за гладијаторските борби владеело финансиски интерес. Ланисти, биле претприемачи кои купувале, продавале и регрутирале нови гладијатори, биле најважната карика во овој крвав спорт. Ангажирале гладијатори за борби, но пред тоа ги носеле во гладијаторски училишта, ги обучувале, ги хранеле добро… Ланистите вложувале многу пари во нивните гладијатори.

  Ланистите биле толку моќни што тие одлучувале за животот на гладијаторот, а не публиката или организаторот. Не било во нивни интерес гладијаторите да ги изнесат мртви или премногу ранети од амфитеатарот. Ланистата имал целосно право да го замоли судијата (да, секоја борба имало судија) да го поштеди борецот или да признае пораз, со цел да спречи понатамошни повреди.

  Доколку гладијаторската борба траела предолго, самите уморни борци имале право да се предадат, фрлајќи ги мечот и штитот на под, а потоа кревајќи ја раката со испружен показалец. Ако борбата била добра и фер, толпата извикувала „мисо“ (милост), но ако публиката не била задоволна, извикувала „лугула“! (заколете го!). Во такви моменти, организаторот би го имал последниот збор – да ја задоволи желбата на крволочните гледачи и да му исплати на Ланистата голема компензација за смртта на неговиот борец. Како и денес, парите најмногу влијаеле на резултатите.

  Гладијаторите биле добро наградени за нивните напори

  гладијатори-3

  Никој во Рим не сакал да види како славен гладијатор го губи животот во арената, па дури ни Цезар кој дури издал наредба за време на гладијаторското шоу што го организирал за својата ќерка Јулија „Гладијаторите кои не предизвикуваат ентузијазам кај публиката треба да бидат спасени“. Историчарот на Суетониус напишал дека дури и крволочниот Нерон не сакал да гледа како гладијаторите умираат, па затоа наредил да не бидат убивани гладијаторите за време на претставата во Кампус Мартиус.

  Сето ова зборува за статусот на гладијатори во Римската империја, а фактот дека тие биле славни и богати спортисти го потврдува и фактот дека победниците биле многу добро наградувани по борбите. После борбата, на победникот му било дозволено да се искачи до ложата каде седеле великодостојниците, и таму добијат награда – гранка од палма и вреќа со пари што му биле дозволени да ги чува, и покрај тоа што биле робови. За вонредни настапи, гладијаторите можеле да добијат ловоров венец, што е еквивалентно на денешниот златен медал. Некои „слободни луѓе“ станале гладијатори токму поради овие награди.

  Бидејќи повеќето гладијатори доаѓале од пониските класи – без оглед дали биле робови, криминалци или заробени војници – овие награди им давале можност да стекнат големо богатство – и што е најважно, слобода.

  Гладијаторите имале свои обожаватели

  гладијатори-4

  Комбинацијата од мускулно тело и смелост секогаш ги привлекувале гледачите. Уметничките имиња на гладијаторите, како Нарцис или Ерос, зборуваат за тоа како организаторите сакале да го привлечат вниманието на женскиот дел од публиката, а записот на еден гладијатор, Селад, зборува за тоа како тој предизвикувал воздишки кај сите девојки .

  Во 2 век од нашата ера, сатиричарот Јувенал се потсмевал на благородник оставен од сопругата да избега со гладијатор: „На лицето имаше неколку деформитети: лузна од кацига, огромен израсток на носот. Но, она што жените го сакаат е мечот “.

  Добро познат факт е дека гладијаторите ги привлекувале жените, па дури и дами со аристократско потекло. Но, еротската привлечност на гладијаторите не им била особено драга на мажите, па затоа императорот Август, загрижен поради тоа, нареди да им се дозволи на жените да гледаат гладијатори само од најоддалечените позиции на арената.

  Борбите на гладијатори биле внимателно испланирани

  гладијатори-5

  Денес знаеме дека сите гладијаторски игри биле далеку над чиста оргија на крв и неизбежна смрт. Овие дуели биле внимателно испланирани и се одвивале под будното око на судијата. Гладијаторите биле борци кои редовно тренираат, а вештото туркање, затајување и парирање што предизвикувало еуфорична публика не било ништо друго освен добро извежбани потези. Историчарите ја споредуваат оваа борба со денешните боксерски натпревари – само наместо ракавици, борците носеле мечеви.

  Постојат докази дека некои натпреварувачи биле „приморани“ со камшици, факели и црвено жешко железо да се борат, но повеќето историчари веруваат дека тоа не биле гладијатори, туку неподготвени војници или криминалци осудени на смрт.

  Гладијаторските борби биле целодневен настан. Денот секогаш започнувл со настапи со животни кои најмногу наликувало на изведен лов. После тоа, за време на паузата за ручек, следувало јавно погубување на криминалци осудени на смрт, кои можеле да бидат убиени на различни начини: од распетие, до фрлање на лавови. По бруталното погубување, најчесто имало прекин со некој стрип, па дури и со танцувачка точка.

  Дури попладнето во арената почнувале да се појавуваат гладијаторите, облечени во богато украсени оклопи и штитови, придружени со звуци на тапани и помпа. Се објавувале сите информации за гладијаторите, а особено биле потенцирани нивните претходни победи и признанија. Гладијаторите прво се загреваа со дрвени или тапи оружја, покажувајќи им ги на публиката своите вештини кои биле пропратени со извици и аплаузи.

  На крајот на ова воведно загревање, сите гладијатори се повлекувале од арената и тоа го означувало почетокот на вистинските борби. Игрите генерално вклучувале низа дуели кои се одвивале според договорени правила, со официјална потврда на судијата кој имал право да ја прекине борбата во секое време и да ги врати гладијаторите на своите почетни позиции. Судиите смееле да ги прекинат борбите и да прогласат нерешено. За време на игрите на гладијатори, обично се одржувале 12-15 вакви борби, а релативно малку од нив завршувале со смрт на учесниците.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Занимливостипред 12 минути

  Какво значење има копчето „Power“ ?

  Македонијапред 3 часа

  Мал процент од вакцинираните со две дози се заразиле со коронавирус

  Рецептипред 3 часа

  Мусака со сирење, нема промашување со овој рецепт

  Македонијапред 12 часа

  Вакцинација против ковид и во домашни услови, закажување од понеделник

  Гостиварпред 13 часа

  Саботна контрола во Гостивар: „Летаат“ возачи – „летаат“ казни

  Македонијапред 20 часа

  Нови 37 случаи на Ковид-19, оздравени десет пациенти

  Гостиварпред 20 часа

  Приведен дилер од Гостивар

  Гостиварпред 22 часа

  Превентивна акција на полицијата во Гостивар за поголема безбедност на пешаците, велосипедистите, мотоциклистите

  Еден ден со..пред 1 ден

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Намирница полна со протеини и одлична за нашето здравје

  Спортпред 2 дена

  Свечено отворени 32. Летни Олимписки Игри

  Гостиварпред 2 дена

  Владиката Јосиф го посети гостиварскиот муфтија Сабахудин еф. Зендели

  Гостиварпред 2 дена

  Бројот на заразени се зголемува, денеска регистрирани 36 случаи, во Гостивар двајца нови

  Што, како, каде?!пред 2 дена

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ: Нова месечна акција со БОНУС поени (16.07.21 – 15.08.21)

  Гостиварпред 1 недела

  Почна официјалниот дел од Галичка свадба 2021, следете го преносот во живо

  Гостиварпред 2 недели

  Приведена жена која извршила кражба во продавница во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Загина велосипедист во несреќа на патот Стража-Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Злато за Марија од Гостивар на Меѓународен натпревар по астрономија и астрофизика

  Гостиварпред 1 недела

  Претреси и апсења на дилери на дрога во Гостивар

  Македонијапред 1 недела

  Изгласан Законот за изградба на автопатите Тетово – Гостивар, Струга – Ќафасан и Прилеп – Битола (ПВТ)

  Гостиварпред 2 недели

  Уапсени три лица во Гостивар поради дрога и кражби

  Спортпред 2 недели

  Бирол Топчиу се врати на клупата на ФК Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар лишена од слобода девојка кај која е најден кокаин

  Гостиварпред 2 недели

  Таравари:Би прифатил кандидатура, но лично немам желба – Бејта:Без мотивација не може да се биде добар градоначалник

  Гостиварпред 2 недели

  Се‘ повеќе граѓани во Гостивар користат електрични тротинети, полицијата потсетува на правилата

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 2 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 5 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 6 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 9 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 10 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 11 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!