Поврзи се со нас

Спорт

Неколку неверојатни факти за фудбалот за кои тешко ќе поверувате дека се вистинити

Објавено

на

  Повеќето од нас го сакаат, го гледаат, редовно се информираат, навиваат, па и рекреативно и професионално го играат, неговото величество фудбалот. Но, покрај тоа што знаеме доста, еве неколку неверојатни факти кои можеби и не сте ги знаеле за што би рекол Пеле, оваа убава игра.

  Марк Хугес еднаш играл и за Велс и за Баерн Минхен во ист ден

  Хугес тукушто потпишал за Баерн, а воедно бил повикан да игра за репрезентацијата на Велс против Чехословачка во Прага во квалификациски меч за Еуро `88. “Ручав со Ули Хонес, кој ме праша во колку часот играме со Чехословачка“- вели Хугес “му одговорив дека играме околу пладне, а тој ми вели: одлично, ќе можеш и навечер да играш“. Хонес го гледал натпреварот и заедно со Хугес одлетале за Минхем каде Баерн играл со Борусија Мехенгладбах. Закасниле за првото полувреме, но биле на време за второто. Баерн победил…

  Алвин Мартин е реализатор на хеттрик против три различни голмани

  Дефанзивецот на Вест Хем, овој подвиг го постигнал против Њукасл во 1986-та. Првиот гол го постигнал против голманот Мартин Томас. После напуштањето на натпреварот поради повреда, Мартин, вториот гол го постигнал против дефанзивецот Крис Хедворт, кој исто така бил заменет поради повреда, па така третиот гол го примил вториот дефанзивец на Њукасл, Питер Бардсли. Чеканите победиле со 8:1.

  Alvin Martin scores his third goal of the day against a third different Newcastle goalkeeper

  Од 1982-ра најмалку еден играч на Баерн бил во стартна постава на секое финале на Светските првенства.

  Вистина е. Германија била финалист во 1982, `86, `90, `02 и 2014. Додека играчи како Жоржињо (за Бразил `94), Лизаразу (за Франција `98), Сањол (за Франција `06) Робен (за Холандија `10) и Павард и Хернандез (за Франција 2018), биле стартери во финалните натпревари.

  Lothar Matthaus has played World record: five

  Пред Сер Алекс Фергусон да го преземе кормилото на Манчестер Јунајтед, Астон Вила бил поуспешен клуб од црвените ѓаволи.

  Популарниот Ферги го презел Манчестер во 1986-та, до тој момент Астон вила имала освоено по 7 лигашки и ФА куп титули, 3 лига купови и еднаш била Европски шампион. Јунајтед во меѓувреме освоил, исто така 7 лигашки титули, но 6 ФА купови и по еднаш ги освоил Купот на европските шампиони и Купот на победниците на куповите, што значи 3 титули помалку од Вила.

  Ласло Кубала е единствениот фудбалер кој играл за три различни репрезентации (во рамките на ФИФА).

  Роден во Чешка, Кубала, иконата на Барселона, играл за Чехословачка, Унгарија и Шпанија. Исто така легендата на Реал Мадрид, Алфредо ди Стефано, играл за Аргентина, Шпанија и Колумбија, но неговите трофеи, во раните педесетти, со Колумбија дошле во време кога оваа земја не била под капата на фИФА.

  Џими Ример е единствениот играч кој станал европски шампион со два различни англиски клуба.

  Бил на клупата на Манчестер Јунајтед во 1968-ма, додека во 1982-ра бил стартер за екипата на Астон Вила.

  Златан Ибрахимовиќ играл за шест клуба кои ја освоиле Лигата на шампионите, трофеј кој, тој самиот никогаш не го освоил.

  Славниот напаѓач бил дел од Ајакс, Барселона, Интер, Јувентус, Милан и Манчестер Јунајтед.

  Џузепе Бергоми играл на четири Светски првенства, но ниеднаш во квалификации.

  Некогашниот дефанзивец на Интер играл за Италија на Светските првенства во 1982, 1986, 1990 и 1998 година, без да игра во квалификациите. Како 18 годишник, вонредно, доцна му се придружил на репрезентацијата во 1982-ра година, потоа како бранители на титулата, Италија обезбедила директен пласман на Светското првенство во 1986-та, во 1990-та биле домаќини, а на 34 годишна возраст, како и на првиот негов настап на Светските првенства, добива задоцнет и изненадувачки повик да му се придружи на репрезентацијата на Италија за Светското првенство во 1998-ма година.

  А според англиската фудбалска јавност, најубавиот гол што некогаш го примила Англија е дело на Бранко Облак.

  1974-та, со англискиот спортски коментатор Хаг Џонс, Југославија – Англиија 2:2, Облак за 2:1. Уживајте..

   

   

  Сподели ја веста:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Македонијапред 10 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 13 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 15 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 16 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 17 часа

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 17 часа

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 18 часа

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 19 часа

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Гостиварпред 20 часа

  Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

  Македонијапред 20 часа

  Се намалува цената на горивата

  Македонијапред 21 час

  Почна исплатата на социјалната помош за јуни

  Гостиварпред 22 часа

  Казни за 65 мотоциклисти во Гостивар и Тетово, 3 мотори одземени

  Гостиварпред 23 часа

  Јули продолжува со жештини и развој на нестабилност во попладневните часови

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена