Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Неколку освежителни летни пијалоци кои може да си ги подготвите дома

Објавено

на

Топлото време ја зголемува потребата од внесување на течности, за телото да остане хидрирано и во форма. Освен вода, која е најдобра за гаснење жед во организмот, ова лето може да се освежите и со неколку други пијалоци кои лесно се подготвуваат во домашни услови.

Пунч од овошје и цимет

2 лимона

3 портокали

800 мил. сок од цитрон

50 гр. кафеав шеќер

лажичка цимет

Исцедете ги лимоните и портокалите (претходно убаво измиени), па кората исецкајте ја на ситни парченца. Во поголем сад на тивок оган ставете го исцедениот сок, парчињата кора, сокот од цитрон, а кога ќе почне да зоврира додадете ги шеќерот и циметот. Проварете 10-тина минути, па откако ќе се излади сервирајте со коцки мраз и парченца овошје.

 

Лимонада со нане

 

3 лимони

3 лажички мед

6-7 листови свежо нане

500 мл. вода

Најпрво, во бокал измешајте ги убаво водата и медот. Потоа, ставете го нането и оставете да отстои 30-тина минути, за да пушти арома. На крај исцадете ги лимоните во додадете ги во бокалот, добро промешајте и вашата лимонада е готова.

 

Индиски традиционален пијалок Ласи

 

1 чаша јогурт

1 чаша вода

2 лажички мед

10-тина јагоди

грст боровинки

Сите состојки се мешаат во блендер и индискиот Ласи, кој е одличен за освежување, е спремен за пиење.

Остави коментар

Leave a Reply

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 12 минути

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 25 минути

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 3 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 4 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 5 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 7 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 8 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 10 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 23 часа

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 24 часа

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 1 ден

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Македонијапред 1 ден

Покрената истрага за измама на пациенти во „Жан Митрев“

Македонијапред 1 ден

Ковид статистика за изминатите 24 часа

Што, како, каде?!пред 1 ден

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 5 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Културапред 2 недели

Во Гостивар заокружен проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови 2“

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена