Поврзи се со нас

Вести

Неколку причини плус да се напиете добро кафе

Објавено

на

За многумина омилен старт на денот е со филџан кафе. Но, освен што расонува и го буди организамот кафето има и други благотворни дејства за човекот.

Дали сте знаеле дека кафето позитивно влијае и на вежбањето, затоа што кофеинот поттикнува согорување калории? Со кафето добивате и до 30% потребна енергија за тренинзи и за издржливост.

Овој црн напиток е богат со антиоксиданси и штити од бројни болести. Кафето го зајакнува духот и телото, ја буди нашата психа, ги стимулира мускулите, поттикнува крвоток и позитивно влијае на нашето помнење.

Кафето е вистинско оружје за убавина. Како пилинг за кожа е одлична можност затоа што ги зајакнува клетките и ја прави кожата мазна и мека. Бројни истражувања покажале дека кафето штити и од рак на кожа.

Некогаш ни е потребно само добро кафе со млеко по напорниот работен ден за да се чувствуваме подобро.

Но, кафето не е само вкусно. 3 до 5 лажици кафе дневно е здраво и помага во борбата против стрес , и го забавува процесот на стареење.

Кафето позитивно влијае на нашиот сексуален живот. Мажите и жените кои редовно пијат кафе, почесто уживаат во сексот. Кафето ја подобрува подвижноста на сперматозоидите.

Кој редовно пие кафе – го намалува ризикот од заболување од дијабетес благодарение на антиоксидансите во овој црн пијалак.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 11 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена