fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Неколку природни лекови против болка во грлото

Објавено

на

Зимскиот период речиси секој од нас неколкупати се соочува со настинка, вироза и слично кои вклучуваат грлоболки. Доколку немате бактериска инфекција, не мора веднаш да посегнувате по медицинска терапија. Од болно грло може да се ослободите и на природен начин, и тоа со едноставни состојки кои се наоѓаат во домот. Еве неколку начини:

1.Во тенџере ставете вода и чај од камилица, додајте малку лимон и рендан ѓумбир. Откако ќе преврие, направете инхалација со крпа преку глава. Инхалирајте ја пареата, така што ќе вдишувате и од устата и од носот.

2.Подгответе чај од камилица и во него натопете една крпа, па оставете ја малку да се излади. Потоа крпата замотајте ја околу вратот и оставете 15-20 минути да делува.

3.Во 250 мл. вода добро измешајте две лажици мед. Ставете ја смесата да се загрее, но не до степен на вриење. Потоа додадете половина лимон и испијте ја течноста.

4.Измешајте половина лажица сода бикарбона, половина лажица цимет и една лажичка шеќер со 250 мл млеко и загревајте на тивок оган да не зоврие. Кога ќе се стопли додадете една лажица мед и испијте ја течноста.

5.Направете микс од чај од лимон, камилица и зелен чај со една лажица мед, ѓумбир и лажичка лимон. Ваков микс е природен аналгетик, помага против болки во грло, а и многу е вкусен.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!