Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Неколку совети кои ќе ви помогнат да успеете во животот

Ви пренесуваме осум клучни фактори кои влијаат на постигнувањето успех во животот – на личен и професионален план, според Ричард Ст. Џон кој помнал доста од тоа низ животот од целосен бродолoм до извонреден успех во бизнисот.

1.  Бидете страствени во она што го правите. Ако не ви се допаѓа и не уживате во вашата работа, никогаш нема целосно да успеете.

2. Работите внимателно на она што го сакате. Работите секој ден, цела година и успехот загарантирано ќе си дојде.

3. Фокусирајте се само на една клучна работа. Губењето енергија на повеќе страни може само да предизвика фрустрации.

4. Мотивирајте се самите себе секојдневно да работите на остварување на своите цели. Ако не можете секогаш сами, побарајте некој кој ќе ве поддржи во тоа.

5. Смислувајте идеи. Секој ден работите на смислување нови идеи. Потрудете се да бидете што покреативни. Еден ден ќе се изненадите самите себе.

6. Секојдевно работите на личниот напредок. Во сите области кои ви се примамливи.

7. Помогнете им на другите со своите корисни идеи.

8. Издржете ги сите предизвици. Нема да ви биде лесно и сигурно ќе претрпите многу неуспеси кои може да ве поколебаат.

И немој да заборавите – неуспехот е составен дел од постигнувањето успех. Затоа, како и да паднете мора да најдете сила да се исправите и продолжите кон остварувањето на целта.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 14 минути

Апел од полицијата по растот на заболени во Гостивар – Мерките да се почитуваат максимално!

Гостиварпред 1 час

Акцијата за санирање на Русино ќе трае најмалку 4 до 5 дена, зафатена е поголема површина

Гостиварпред 2 часа

Дафина Стојаноска од ВМРО ДПМНЕ: И моите сограѓани Турци не се задоволни од оваа власт

Гостиварпред 2 часа

Србиноска на средба со граѓани со оштетен вид во Гостивар: ИНТЕГРА ќе води грижа за лицата со попречености

Гостиварпред 3 часа

Највисока бројка на заразени со корона во регион на Гостивар до сега, вкупно 23 – една почината пациентка и 8 оздравени

Гостиварпред 5 часа

17 нови решенија за изолација во Гостивар, исконтролирани 142 лица

Гостиварпред 7 часа

Приведен гостиварец заради закани кон функционер на Владата

Македонијапред 8 часа

Еве ја листата на сместувачки капацитети каде може да се плати со ваучер за домашен туризам

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!