fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Неколку занимливости за Mercedes-Benz

Објавено

на

Веруваме дека за Мерцедес се знае многу, но еве неколку занимливисти во врска со овој германски автомобилски гигант кои можеби не сте ги знаеле.

1. Сите вработени во компанијата Мерцедес Бенз имаат право да даваат предлози поврзани со производствениот процес. Во случај компанијата да оствари заштеда благодарејќи на некој предлог, на работникот му се исплатува награда.

2. Иако светот на автомобилите првенствено е машки, пари за проектот на првиот автомобил, на Карл Бенз му дала тогашната негова вереница Берта.

3. Познатата трокрака ѕвезда ја симболизира глобалната доминација на компанијата, производство на возила кои се движат во воздух, вода и на земја, а постоела и верзија со 4 крака. Едно време се користела во сина боја, а од 1934-та година и првата трка на Нирбургринг го добива својот познат сребрен изглед.

4. Како настанале прочуените Сребрени стрели? На споменатата трка 1934-та година, моделот W25 бил 1 килограм потежок од дозволеното во својата класа, па механичарите, за да ја намалат тежината, морале да ја одстранат сета боја од автомобилот се` до самиот метал. Така го добиле фамозниот сребрен изглед, кој е актуелен и ден денес.

5. Според статистиките, најчести купувачи на мецедеси се доктори. Дури 19% од сопствениците на нови Мерцедеси се од оваа струка.

6. Основачот на Мерцедес Бенз, Карл Бенз е првата личност на кого му е издадена возачка дозвола. Граѓаните на Манхајм се жалеле на буката и смрдеата кои ја создавале неговите автомобили, па затоа Бенз во 1888-ма година побарал (и добил) дозвола од градските власти да го вози својот автомобил низ градот.

7. За да ја подобри својата финансиска состојба, загрозен од масовниот увоз на евтини возила како што бил Форд модел Т, Мерцедес произведувал велосипеди во текот на 1923-та година.

8. Првиот хибрид бил создаден 1906-та година (добро прочитавте, не е грешка во пишувањето). На почетокот од автомобилската историја доста се експериментирало со погонот на автомобилите, па така во 1906-та година е создаден Мерцедес Микст (Mixte) со бензински мотор кој го напојувал со струја електромоторот за погон.

9. Денес многу се зборува за автономните возила, но малку е познато дека дури во 1995-та година Мерцедес направил С класа која сама се одвезла од Минхен до Копенхаген и назад, возејќи на моменти и преку 160 km/h.

10. Познатата изрека “Ако сакаш да знаеш каква опрема ќе имаат автомобилите за 10 години, погледни во денешната С каласа“, се покажала повеќе пати исправна. С класата меѓу првите имала вграден АБС, воздушни перничиња (airbag), турбо-дизел мотор, зони на преклопување и виткање при судир, ЕСП и т.н.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 4 часа

Изминатово деноноќие 518 новозаразени, во регионот на Гостивар 10 нови случаи на корона

Гостиварпред 6 часа

Запустена локација во гостиварски Балиндол се претвори во уреден парк со игралиште и детски реквизити

Гостиварпред 7 часа

Му се слошило во чајџилница во Гостивар и починал

Гостиварпред 8 часа

Спасовски во Маврово-Ростуше: Само со подобри услови, полицијата ќе може да испорачува врвна безбедност

Што, како, каде?!пред 9 часа

Нова „Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Македонијапред 10 часа

УЈП ја објави најновата листа на должници

Гостиварпред 11 час

Хелсиншки за случајот „фемицид во Гостивар“: МВР поведе постапка за полицаецот кој не реагирал на пријава за насилство

Гостиварпред 11 час

Сојузот на Борци од Гостивар го одбележа 23 Октомври, денот на Македонската револуционерна борба

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!