Поврзи се со нас

Македонија

Нема доволно попишувачи и инструктори, конкурсот повторно продолжен

Објавено

на

И покрај продолжувањето на Конкурсот за реонски попишувачи и инструктори, кој трае 24 дена, во некои општини во државата (сите скопски општини, Струмица, Ново Село и Охрид, како и општините каде што доминира албанско население) нема доволно пријавени кандидати, соопшти Државен завод за статистика.

„Апелираме до граѓаните, особено во овие општини, да се пријават на електронската апликација која ќе остане отворена и достапна за пријавување до 17 август, и да земат учество во оваа исклучително важна статистичка операција. Учеството во пописните теренски активности не е бесплатно – попишувачите и инструкторите, во зависност од пописните кругови во кои ќе работат, но и во зависност од квалитетот и брзината со која ќе ја извршуваат работата, можат да заработат и до 40.000 денари. Свесни сме дека е време на летни одмори, време на сезонски работи во земјоделството, но Пописот 2021  ќе се спроведе од 5 до 30 септември, така што ги повикуваме сите заинтересирани да се пријават и да се придружат на тимот Попис2021!“, наведуваат од ДЗС.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 7 часа

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Локални избори 2022пред 8 часа

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 9 часа

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 10 часа

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 12 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 13 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 14 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 16 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 18 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 19 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 1 ден

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 1 ден

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 6 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 5 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Maqedoni

Nuk ka mjaftueshëm regjistrues dhe instruktorë, konkursi përsëri i vazhduar

Објавено

на

Edhe përkundër vazhdimit të Konkursit për regjistrues rajonal dhe instruktorë, që zgjat 24 ditë, në disa komuna në shtet (të gjitha komunat e Shkupit, Strumicë, Novo Sellë dhe Ohër, si dhe komunat ku mbizotëron popullatë shqiptare) nuk ka kandidatë të mjaftueshëm të paraqitur, njoftoi Enti shtetëror për statistika.

“Bëjmë apel deri te qytetarët, veçanërisht në këto komuna, të paraqiten në aplikimin elektronik që do mbetet e hapur dhe e disponueshme për paraqitje deri më 17 Gusht, dhe të marrin pjesë në këtë operacion statistikor tejet të rëndësishëm. Pjesëmarrja në aktivitetet regjistruese në terren nuk është falas- regjistruesit dhe instruktorët, në varësi nga rrethet e regjistrimit në të cilat punojnë, por edhe në varësi prej kualitetit dhe shpejtësisë me të cilën e kryejnë punën, mund të fitojnë edhe deri më 40.000 denarë. Jemi të vetëdijshëm se është koha për pushime verore, koha e punëve sezonale në bujqësi, por Regjistrimi 2021 do të zhvillohet nga 5 deri më 30 Shtator, kështu që ju bëjmë thirrje gjithë të interesuarve të paraqiten dhe t’i bashkangjiten ekipit Regjistrimi2021!”, theksojnë nga ESHS.

Популарно изминативе 100 дена