Поврзи се со нас

Вести

Нема ни „А“ од Алејата на народни херои во Гостивар

Објавено

на

 

Алејата на народните херои во Гостивар, веќе ни оддалеку не наликува на место за оддавање почит на херојството. Од некогашниот монументален споменик покрај Кејот на Вардар, постојат само остатоци.

Алејата датира од 1989 година, кога биле поставени бистите на народните херои од гостиварскиот крај: Панче Попоски, Чеде Филиповски-Даме, Видое Смилески-Бато, Тихомир Милошевски-Тиќо и Злате Малаковски. Бронзените бисти исчезнаа во периодот од 2006-та до 2009-та година. Не се откри дали станува збор за вандализам или пак за кражби.

Сега на местото останати се само постаментите. Помладите генерации не ни паметат дека тука постоела Алеја на народните хериод од Народноослободителната војна на Македонија.

 

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 часа

(Фото) Еве што најде полицијата во ординацијата на надрилекарот во Врапчиште

Македонијапред 8 часа

Градежните фирми лани потрошиле 11,123 милијарди денари за градежни материјали и енергија

Спортпред 9 часа

Алкараз физички не издржа, Ѓоковиќ во финалето на Роланд Гарос

Гостиварпред 10 часа

Си товареле инвентар од обложувалница без да знае бизнис партнерот, приведени пет лица во Гостивар и еден во Тетово

Гостиварпред 11 часа

Од утре онлајн аплицирање за упис во средно

Гостиварпред 12 часа

Малолетник фатен со марихуана ноќеска на улица во Гостивар

Гостиварпред 13 часа

Државата има правни механизми за раскинување на концесиите за мали хидроцентрали во Маврово, порачува Еко свест

Гостиварпред 15 часа

Уапсен надрилекар во Врапчиште – Најдени апчиња, пари, медицински белешки во неговата лажна ординација

Гостиварпред 15 часа

Спортски игри за основците во Гостивар: Влечеа јаже, скокаа во вреќи, додаваа топка…

Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 4 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена